Rząd planuje przeznaczyć więcej pieniędzy z budżetu na drogi lokalne

18
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zwiększenie centralnego wsparcia na lokalne inwestycje drogowe ma zagwarantować Fundusz Dróg Samorządowych (FDS).  Już w 2019 roku będzie on dysponował kwotą około 5,6 mld zł. Gminy i powiaty na inwestycje drogowe będą mogły otrzymać do 80 proc. dofinansowania z FDS.

 – Nowy mechanizm gromadzenia oraz dysponowania środkami sprawi, że zdecydowanie zwiększy się kwota, która z budżetu zostanie przekazana na lokalne inwestycje drogowe. Wiele w tej kwestii będzie zależało również od możliwości samorządów. Z tego względu szacujemy, że w 2019 roku dofinansowania sięgną co najmniej ok. 3,5 mld zł. Natomiast FDS będzie gotowy na wsparcie samorządów sięgające nawet 5,6 mld zł – powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

„Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych jest obecnie dyskutowany przez Stały Komitet Rady Ministrów i prawdopodobnie jeszcze we wrześniu zajmie się nim rząd. Zgodnie z projektem FDS zostanie utworzony w BGK. Oprócz budowy dróg lokalnych wspierał będzie także inwestycje związane z ich remontami oraz przebudowami. Przychody FDS będą pochodzić m.in. z: obligacji Skarbu Państwa, wpłaty z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Lasów Państwowych” – poinformował resort finansów.