Rzecznik rządu przypomina, że według polskich władz problem migracji należy rozwiązywać u podstaw
Rafał Bochenek podkreślił, że sprawa migracji ma charakter globalny i aby skutecznie zahamować ten proces, należy wyeliminować przyczyny ucieczki młodych ludzi z Afryki.
– Migracja jest pokłosiem problemów w dwóch przenikających się sferach: społecznej i gospodarczej. Polska jest orędownikiem rozwiązywania tego kryzysu u podstaw i wspierania państw afrykańskich w tworzeniu dobrych, bezpiecznych i perspektywicznych warunków życia dla młodych ludzi w ich ojczyznach – mówił Bochenek. – Rząd jest gotowy zwiększać zaangażowanie finansowe w tym obszarze. Jeśli stworzymy młodym ludziom odpowiednie standardy życia, edukacji i szanse rozwoju, z całą pewnością będzie to miało istotny wpływ na ograniczenie migracji. To recepta, o której rząd premier Beaty Szydło mówi od samego początku. Cieszy to, że dzięki naszym zabiegom dyplomatycznym jest coraz bardziej dostrzegana przez inne państwa europejskie. Łącząc siły z państwami afrykańskimi mamy szansę skutecznie rozwiązać kryzys migracyjny – stwierdził rzecznik rządu.
Podczas szczytu UE – Afryka podjęto decyzję, że Unia Europejska, Unia Afrykańska i ONZ powołają wspólną grupę zadaniową, której celem będzie ochrona życia migrantów i uchodźców wzdłuż szlaków migracyjnych, zwłaszcza w Libii. Ten plan jest odpowiedzią na informację o nielegalnych aukcjach migrantów w Libii, którzy przez ten kraj chcieli dostać się do Europy. Władze Libii zgodziły się na dostęp przedstawicieli Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) do obozów, w których przebywają migranci i uchodźcy. Zgodnie z planem przedstawiciele IOM mają pomóc migrantom w dobrowolnym powrocie do krajów ich pochodzenia.