Sejm pamięta o ofiarach stanu wojennego

14
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wieczorem w dniu 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w jednym z sejmowych okien zapłonęła symboliczna świeca. W ten sposób Izba włączyła się w akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności” przygotowywaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

„37 lat temu komunistyczne władze postanowiły odebrać ludziom nadzieję na godne życie, sprawiedliwość i prawdę. Chciano zniszczyć wolnościowego ducha naszego Narodu. Dzięki solidarnemu, obywatelskiemu oporowi Polaków walczących o swe prawa i wolności ten plan się nie powiódł” – napisał w czwartek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Akcja nawiązuje do gestu solidarności wobec Polski, do którego wezwali w Wigilię Bożego Narodzenia w 1981 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W oknach Białego Domu, Pałacu Apostolskiego w Watykanie, a także w oknach milionów domów całego wolnego świata zapłonęły wówczas świece symbolizujące solidarność z narodem polskim. „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się ugasić” – powiedział w grudniu 1981 r.  prezydent Reagan, apelując do swoich rodaków o solidarność z Polską.

Wzorem lat ubiegłych Sejm oddaje symboliczny hołd ofiarom tego dramatycznego okresu w historii PRL. Na apel Prezesa IPN Jarosława Szarka o jak najszerszy udział w upamiętnianiu ofiar zbrodniczego reżimu odpowiadają w tym dniu zarówno przedstawiciele władz państwowych, kościelnych, jak i zwykli Polacy. Światło wolności płonie w najważniejszych budynkach i urzędach w Polsce.

Podczas trwającego obecnie 74. posiedzenia Sejm podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar stanu wojennego w Polsce. „Oddajemy hołd Ofiarom pacyfikacji kopalni Wujek, tłumienia demonstracji w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lubinie, Nowej Hucie, Poznaniu, Warszawie, we Wrocławiu oraz w innych miejscowościach” – napisał marszałek Sejmu.