Sejmowa architektura: hall główny
To przestronne wnętrze przy głównym wejściu do Sejmu. Hall składa się z dwóch kondygnacji. Z niego też prowadzą przejścia do Sali Posiedzeń i do kuluarów. W hallu króluje marmurowa trójbarwna biało-szaro-czarna posadzka w kształcie meandra. Na galerii piętra znajdują się rzędy szarych stiukowych kolumn zwężających się ku dołowi. Na piętro prowadzą marmurowe schody z ozdobną balustradą. A naturalne światło wpada do hallu głównego przez okrągłe świetliki w suficie.
Tuż nad wejściem można natomiast zauważyć zegar w ceramicznej oprawie wykonanej w 1955 r. przez Władysława Zycha.
Na parterze hallu głównego znajdują się również dwie tablice pamiątkowe – jedna upamiętniająca przesłanie papieża św. Jana Pawła II wygłoszone 11 czerwca 1999 r. w czasie pierwszej w historii wizyty Ojca Świętego w parlamencie narodowym, druga – samą wizytę. W dwóch gablotach umieszczone zostały również komplety monet wybitych z okazji beatyfikacji i kanonizacji papieża Polaka.
Nieopodal stoją też witryny z historycznymi laskami marszałkowskimi i z Krzyżem, jaki otrzymał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Krzyż wykonany został z fragmentów drewna dębowego z czasów chrztu Mieszka I.
Na piętrze hallu głównego w 2005 r. odsłonięto tablicę ku czci posłów poległych w czasie II wojny światowej. Na ścianie prostopadłej znajduje się tablica upamiętniającą posłów i senatorów tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Na parterze natomiast znajduje się tablica poświęcona pamięci marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, który zginął w tej samej katastrofie.