Sejmowe archiwa w ogrodzie botanicznym – zapowiedź wystawy

08
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W najbliższy weekend 9-10 czerwca, w ramach IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego organizowanego przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk w jej Ogrodzie Botanicznym, zostanie zaprezentowana wystawa „Sejm w ikonografii. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”.

Archiwum Sejmu od samego początku bierze udział w Warszawskim Pikniku Archiwalnym. Podczas tegorocznej edycji zaprezentuje wystawę nawiązującą zarówno do 550. rocznicy zwołania pierwszego Sejmu Walnego w 1468 r. oraz stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa prezentuje wyobrażenia obrad poselskich i budynki sejmowe na przestrzeni ostatnich 550 lat. Składają się na nią eksponaty pochodzące ze zbiorów Archiwum i Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.

W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć ryciny przedstawiające władcę w otoczeniu senatorów i posłów w czasach Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy oraz Jana III Sobieskiego. Zaprezentowana zostanie także artystyczna wizja pola elekcyjnego z tłumem szlachty i szopą dla senatorów w czasie obioru Augusta II w 1697 r. Szczególnie interesujące są dziewiętnastowieczne ryciny przedstawiające podział miejsc miedzy poszczególnych senatorów w Sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz układ ław poselskich z podziałem na województwa w Sali Poselskiej tegoż Zamku.

Z okresu II Rzeczypospolitej wystawa przedstawia fotografie nieistniejących dzisiaj budynków: Aleksandryjsko-Maryjskiego Instytutu dla Panien, w którym zebrał się pierwszy Sejm odrodzonej Polski w lutym 1919 r. oraz wnętrza starej Sali Posiedzeń Sejmu w tym budynku. Pokazana jest również nowa, wybudowana w 1928 r. Sala Posiedzeń, służąca Sejmowi do dziś.

Ekspozycję zamyka współczesny widok Sali Plenarnej Sejmu.

Warszawski Piknik Archiwalny jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, ustanowionego w 2007 r. Od prawie dekady gromadzi instytucje archiwalne i muzealne z całej Polski, umożliwiając nie tylko prezentację najcenniejszych dokumentów z ich zbiorów, ale także zapoznanie z ich ofertą edukacyjną.