Senat bez poprawek przyjął budżet na 2017 rok

12
Styczeń
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wbrew wcześniejszym deklaracjom PiS, Senat nie zaproponował wczoraj poprawek do budżetu na 2017 r. W ten sposób zakończył się parlamentarny etap prac nad ustawą budżetową, która teraz trafi na biurko prezydenta. Uchwałę budżetową poparli wszyscy senatorowie PiS. W głosowaniu nie uczestniczyli senatorowie PO, którzy kwestionują legalność przyjęcia ustawy w Sejmie.

W dyskusji przed głosowaniem, przedstawiciele PO twierdzili, że Senat pracuje nad dokumentem, który nie jest ustawą budżetową. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaznaczył, że jest to – sytuacja bez precedensu. (…) Ten budżet nie istnieje, ponieważ został uchwalony w Sali Kolumnowej z pogwałceniem prawa – mówił. Przestrzegał również, że opowiedzenie się Senatu za tym budżetem – będzie miało potężne konsekwencje dla funkcjonowania państwa. Wtórował mu partyjny kolega Bogdan Klich, który stwierdził, że budżet został uchwalony w Sejmie z naruszeniem konstytucji oraz regulaminu. – To jest dokument, który nie powinien mieć nawet oznaczenia senackiego, bo został przyjęty nielegalnie – powiedział.

Według marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, zarzuty senatorów PO są bezzasadne. – Macie pretensje, że macie wątpliwości, czy było kworum. To trzeba było być w Sali Kolumnowej, do której pan marszałek Kuchciński musiał przenieść posiedzenie, dlatego, że wy posunęliście się dalej niż Lepper i zablokowaliście również miejsce, na którym siedzi pan marszałek Kuchciński. To się nie wydarzyło w historii polskiego parlamentaryzmu i europejskiego parlamentaryzmu. To jest wstyd i wielka nieodpowiedzialność. (…) Niszczycie polski parlamentaryzm, demokrację – powiedział. Karczewski zaznaczył, że jego obowiązkiem – jako marszałka, jest uchwalenie budżetu do czwartku. – To jest nasz obowiązek, nasz obowiązek konstytucyjny. A wy chcecie, abyśmy złamali konstytucję. Nie złamiemy konstytucji, nie złamiemy prawa. Państwo łamiecie prawo, łamiecie regulamin, ale dzięki Bogu, że nie w Senacie, bo tego nie robicie – to bardzo cieszy i dziękuję wam za to, i jestem wdzięczny senatorom PO, że nie zachowujecie się tak nieodpowiedzialnie – powiedział. – Przegraliście wybory i ta świadomość nie dociera. To nie rządzicie wy, tylko rządzi większość. I nie pozwolimy na to, żeby mniejszość stosowała liberum veto. Nie ma liberum veto w Polsce. Nie będzie liberum veto w Polsce – podkreślił marszałek Senatu.

Uchwałę dotyczącą przyjęcia budżetu na 2017r., bez poprawek, poparło 59 senatorów, 2 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał od głosu. W głosowaniu nie uczestniczyło 39 senatorów, oprócz polityków PO, 6 senatorów PiS i 1 niezrzeszony.