Spotkanie Marszałka Sejmu z przewodniczącym Parlamentu Korei Południowej

18
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa oraz gospodarki była głównym tematem rozmowy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei Chung Sye-Kyunem. Politycy dyskutowali także o rosnącym znaczeniu dyplomacji parlamentarnej. Szef południowokoreańskiego Parlamentu przebywa z oficjalną wizytą w Polsce, pierwszą od 26 lat na tym szczeblu, na zaproszenie Marszałka Sejmu.

Politycy zgodzili się m.in., że rozwój współpracy Warszawy i Seulu, które łączą stosunki dyplomatyczne od blisko 30 lat a od 2013 r. strategiczne partnerstwo, jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. Marszałek Sejmu i przewodniczący Parlamentu Korei Południowej mówili o potrzebie pokojowego rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim i poszukiwaniu dróg dialogu. Marszałek Kuchciński podziękował stronie koreańskiej za poparcie udzielone Polsce w wyborach na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Rozmawiano także o możliwościach poszerzenia polsko-koreańskiej współpracy na poziomie Grupy Parlamentarnej Polska-Republika Korei, której przewodniczący Tadeusz Aziewicz i wiceszef Tomasz Latos również uczestniczyli w spotkaniu marszałka Sejmu i przewodniczącego południowokoreańskiego parlamentu.

W związku z tym, że w 2018 r. Korea Południowa będzie gospodarzem zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, przewodniczący Chung Sye-Kyun podarował marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu oficjalne maskotki olimpiady.