Spotkanie marszałka Sejmu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy
Wsparcie Polski dla europejskiego wyboru Ukrainy, rozwój współpracy bilateralnej i zaostrzający się konflikt w Donbasie to niektóre z tematów spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.
W rozmowie z ukraińskim politykiem marszałek Sejmu zapewnił, że Polska wspiera Ukrainę nie tylko w jej zmaganiach z rosyjską agresją, ale także w dążeniach do integracji z Unią Europejską. Zdaniem sekretarza ukraińskiej RBNiO jego kraj będzie kontynuował dotychczasowy kierunek ku Europie. – Dla Ukrainy nie ma innej drogi niż integracja z Unią Europejską i Sojuszem Północnoatlantyckim – podkreślił. Ołeksandr Turczynow podziękował polskiemu parlamentowi i rządowi za poparcie dla ukraińskich dążeń.
Politycy rozmawiali również o pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy. Ołeksandr Turczynow wskazał na nieprzestrzeganie porozumień mińskich i dążenie do eskalacji konfliktu przez Rosję, która rozpętała wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie. Podkreślono też potrzebę utrzymania unijnych sankcji wobec Rosji, w świetle m.in. przetrzymywania przez stronę rosyjską deputowanej Nadii Sawczenko. Sekretarz RBNiO wyraził wdzięczność za gest solidarności polskich posłów dla ukraińskiej parlamentarzystki. – Ważne jest łączenie wszystkich demokratycznych sił Europy, aby pokazać, że Rosja nie prawa podejmować takich działań – zaznaczył.
Rozmowa marszałka Sejmu i sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy dotyczyła także możliwości zacieśnienia współpracy wojskowo-technicznej Polski i Ukrainy oraz modernizacji i rozwoju potencjału obronnego. – Polsko-ukraińska współpraca wojskowa jest wyrazem naszej wspólnej troski o bezpieczeństwo – podkreślił Marek Kuchciński. Rozmówcy zgodzili się, że partnerstwo silnej Polski i Ukrainy może służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa i pokoju w Europie. Marszałek Sejmu zapewnił też o wsparciu ze strony polskiego parlamentu dla działań rządu na rzecz pogłębiania współpracy z Ukrainą w tym zakresie.
Obecny na spotkaniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy, zaznaczył m.in., że Polska będzie dalej zwracać uwagę europejskich partnerów na fakt, iż kryzys dotykający UE jest związany nie tylko z migracją, ale i sytuacją na wschodzie Ukrainy. Jak dodał, będziemy też nadal podkreślać konieczność wzmocnienia NATO i przygotowania planu włączenia Ukrainy w struktury Sojuszu. Dlatego tak ważne, według Ryszarda Terleckiego, są wszelkie formy współpracy wojskowej, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i wielonarodowym.
Rozmawiano też o perspektywach pogłębiania współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i szczególnej roli, jaką odgrywa w niej Ukraina. Chodzi o współdziałanie w różnych obszarach – nie tylko wojskowości, ale też np. projektów infrastrukturalnych. W tym kontekście, jak powiedział wicemarszałek Terlecki, istotne znaczenie, obok współpracy w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy, ma np. cykl konferencji „Europa Karpat”.