Spotkanie marszałka Sejmu z szefami izb kontroli Polski, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy

24
luty
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wziął udział w uroczystych obchodach 96. rocznicy powstania Najwyższej Izby Kontroli. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, audytor generalny Urzędu Kontroli Państwowej Gruzji Lasha Tordia, prezes Trybunału Obrachunkowego Republiki Mołdawii Serafim Urechean oraz przewodniczący Izby Obrachunkowej Ukrainy Roman Maguta.

Wspólne spotkanie szefów najwyższych organów kontroli Polski, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy było też okazją do podpisania w Sejmie – w obecności marszałka Radosława Sikorskiego – deklaracji o współpracy.

Marszałek Sikorski podkreślając obecność tak wielu zagranicznych gości wyraził satysfakcję z podpisanego dziś w polskim Parlamencie porozumienia. Jak powiedział, dzisiejsza data jest symboliczna i ma związek z rocznicą wydarzeń na Majdanie. Marszałek zaznaczył też, że Gruzja, Mołdawia oraz Ukraina przystępując do układów stowarzyszeniowych z Unią Europejską podjęły decyzje strategiczne dla swojej przyszłości. Radosław Sikorski dodał też, że Sejm w ponadpartyjnym konsensusie wyraził już w drodze ustawy zgody na ratyfikowanie umów stowarzyszeniowych z tymi krajami. – Dzisiejsze podpisanie umowy między tak wysokimi urzędami to dowód na solidne kontakty między naszymi krajami. I to nie tylko na szczeblu rządowym i parlamentarnym, ale także instytucjonalnym – podkreślił marszałek. Radosław Sikorski nawiązał także w swoim wystąpieniu do idei Partnerstwa Wschodniego. – Była to pierwsza polska inicjatywa, która stała się integralną częścią europejskiej polityki zagranicznej – zaznaczył. Dodał, że chodzi w niej o poszerzenie na wschód strefy wolności, wolnego handlu, prawa europejskiego z poszanowaniem interesów wszystkich stron. – Ukraina Mołdawia i Gruzja to kraje prymusy Partnerstwa Wschodniego – powiedział Radosław Sikorski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że wspólna deklaracja ma na celu pogłębienie dotychczasowej współpracy między Polską, a Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Jak zaznaczył w ramach dobrych praktyk Polska przekazywać będzie swoim partnerom m.in. doświadczenia w zakresie kontroli i rozliczania funduszy europejskich, walki z korupcją oraz organizacji pracy urzędników według standardów unijnych. – To przejaw bardzo dobrej współpracy – zaznaczył szef NIK. Jak podkreślił prezes Kwiatkowski eksperci z NIK od wielu miesięcy uczestniczą w przygotowaniu projektów aktów prawnych na Ukrainie oraz przekazują doświadczenia w zakresie relacji między administracją rządową i samorządową. Szef NIK dodał też, że w Mołdawii polscy urzędnicy prowadzić będą szkolenia dotyczące rozliczania projektów unijnych, zaś w Gruzji dotyczące standardów europejskich w instytucjach kontroli.

Szefowie izb kontroli podkreślali znaczenie dzisiejszej deklaracji. Jak zaznaczył audytor generalny Lasha Tordia (…) to bardzo ważne porozumienie dla nas wszystkich (…), które pozwoli nam wdrożyć standardy europejskie. Prezes Trybunału Obrachunkowego Mołdawii Serafim Urechean dodał, że już liczy na dalsze etapy, pozytywnej jak dotychczas, współpracy. Także Roman Maguta wyraził zadowolenie z obecnych relacji oraz doświadczeń. Szefowie izb podziękowali także za otrzymywane wsparcie i pomoc w dążeniu do zmian.
7 lutego br. minęła 96. rocznica powstania Najwyższej Izby Kontroli. Instytucja ta została powołana w 1919 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego na mocy dekretu wydanego na wniosek Rady Ministrów. NIK pełni rolę strażnika publicznych środków. Dba o zgodne z prawem, gospodarne, celowe wykorzystanie i rzetelne rozliczanie publicznych pieniędzy. NIK wskazuje nieprawidłowości, ale również ewentualne rozwiązania, mające na celu naprawę wadliwych mechanizmów. Najwyższa Izba Kontroli (zgodnie z Konstytucją RP z 1997 r.) podlega Sejmowi RP. Prezes NIK powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów. Na posiedzeniach plenarnych Sejmu Prezes NIK prezentuje najważniejsze dokumenty związane z działalnością Izby jak również stanowisko w istotnych sprawach mających związek z kontrolami przeprowadzonymi przez Izbę. Przedstawiciele NIK biorą także udział w posiedzeniach komisji i podkomisji sejmowych.