Spotkanie ministrów obrony Grupy Północnej

09
Listopad
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W dniach 6 – 7 listopada br Antoni Macierewicz brał udział w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Północnej, które odbyło się w Helsinkach. Po spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Północnej szef MON powiedział, że we współczesnej sytuacji geopolitycznej Grupa Północna ma szczególnie  istotne znaczenie, zarówno dla wschodniej flanki NATO, jak i dla zagwarantowania łączności pomiędzy USA a Europą.

 

– To było bardzo ważne spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północnej z udziałem sekretarza obrony USA J. Mattisa, który specjalnie przyleciał na to posiedzenie podkreślając wagę, jaką dla Stanów Zjednoczonych mają Państwa Bałtyckie i Północne.  To oczywiście też wynik obecnej sytuacji militarnej, która została tak drastycznie ukazana podczas ćwiczeń ZAPAD – mówił po spotkaniu szef MON.  Jak podkreśli minister Macierewicz ćwiczenia ZAPAD miały pokazać możliwość przerwania łączności pomiędzy USA a Europą.  – Jedna z dzisiejszych sesji była poświęcona temu, jak państwa naszego regionu mogą zapobiec tak agresywnym działaniom  rosyjskim. Wzmocnienie naszej współpracy militarnej staje się czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo natowskie i światowe – dodał.

Macierewicz zaznaczył także, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych w trakcie rozmów podczas spotkania były sprawy dotyczące stałej współpracy strukturalnej w zakresie obronności (PESCO).  –  Wszyscy zgodzili się, że są takie programy, które mogą być użyteczne , takie jak m.in. tzw. NATO – Schengen. Słusznie podkreślił gen. Mattis, że trudno wymagać od USA i innych państw wsparcia wschodniej flanki, jeżeli wojska nie mogą się swobodnie przemieszczać.  Polska ma tutaj o tyle dobrą sytuację, że jedną z pierwszych decyzji podjętych przeze mnie dwa lata temu, było skrócenie okresu wymaganego do 72 godzin. Także to przemieszczanie się przez Polską granicę jest swobodne – powiedział minister.