Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Węgier

18
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szefowie polskiej i węgierskiej dyplomacji rozmawiali w Warszawie na temat kryzysu migracyjnego i jego skutków dla bezpieczeństwa europejskiego. Omówili również najważniejsze tematy z bieżącej agendy Unii Europejskiej, w tym przyszłość Wspólnoty, Wieloletnie Ramy Finansowe UE i rozszerzenie Unii – informuje resort.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani rozwojem relacji polsko-węgierskich w ostatnich latach, który jest zauważalny na każdym szczeblu. Obok licznych spotkań bilateralnych, także dzięki spotkaniom w ramach struktur regionalnych, nasze kontakty są rzeczywiście niezwykle regularne – mówił Jacek Czaputowicz podczas spotkania z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó. – Intensywność i regularność kontaktów polsko-węgierskich służy wytwarzaniu pozytywnego klimatu i umacnianiu szczególnej więzi między naszymi społeczeństwami oraz pogłębianiu wiedzy na temat wzajemnej kultury i dziedzictwa historycznego –dodał.

Odnosząc się do spraw UE szef polskiego MSZ powiedział: – Doszliśmy do wniosku, że mamy podobną wizję Unii Europejskiej – to jest Unia Europejska konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną, zakorzenioną w woli parlamentów narodowych. (…) Będziemy dążyli do utrzymania zasadniczej roli funduszu spójności, wspólnej polityki rolnej, a także widzimy potrzebę rozwoju innych dziedzin UE – relacjonował Czaputowicz.

„W części poświęconej polityce bezpieczeństwa ministrowie rozmawiali o przygotowaniach do tegorocznego szczytu NATO, sytuacji na wschodzie Ukrainy i aktualnych wydarzeniach na Bliskim Wschodzie. (…) Ministrowie Czaputowicz i Szijjártó rozmawiali ponadto o współpracy regionalnej, szczególnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której Węgry obecnie przewodniczą. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że grupa ta niezmiennie stanowi kluczowy element naszej współpracy regionalnej, której jądrem pozostaje agenda europejska. Zadeklarował także gotowość pełnej współpracy z partnerami wyszehradzkimi, szczególnie w kluczowym okresie negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych UE po 2020 r.” – informuje MSZ.