Spotkanie prezydentów Polski i Finlandii

25
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Andrzej Duda w Helsinkach po rozmowie Saulim Väinämö Niinistö stwierdził, że Polska i Finlandia związane są wieloma więziami i interesami. Wśród tematów rozmów obu polityków znalazły się sprawy bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie oraz polityki wobec Rosji.

– Należymy do wspólnoty Morza Bałtyckiego, do wspólnoty UE, należymy też do wspólnoty budowy bezpieczeństwa w przestrzeni czegoś, co nazywamy wolnymi państwami Zachodu – powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z obecności Finlandii w warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 roku. Podziękował również fińskiemu prezydentowi za budowę w Helsinkach centrum walki z zagrożeniami hybrydowymi, – w którym partycypuje NATO, a wśród państw NATO aktywna jest także i Polska. (…) Cieszę się, że z tego punktu widzenia mamy z panem prezydentem zbliżoną ocenę tego bezpieczeństwa militarnego w naszej części świata – mówił. W tym kontekście wymienił bliskość diagnozy potencjalnych zagrożeń oraz sposobów zapobiegania im.

Wśród tematów rozmów prezydentów Polski i Finlandii znalazły się także skutki relokacji wojsk rosyjskich związanej z niedawnymi manewrami Zapad-17 na Białorusi, konflikt na Ukrainie oraz perspektywy zaprowadzenia pokoju na ziemiach zajętych przez Rosję i na okupowanym Krymie. – Rozmawialiśmy o polityce sankcji wobec Rosji, ale również o polityce dialogu z Rosją. Nasze stanowiska są bardzo zbliżone – powiedział polski prezydent.