Spotkanie prezydentów Polski i Francji

29
październik
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą François Hollande, zapowiedział, że na początku 2016 roku w Polsce odbędzie się spotkanie rządów Polski i Francji. Obaj politycy rozmawiali także na temat szczytu klimatycznego, który ma odbyć się w Paryżu.

Polski prezydent przebywał w Paryżu z jednodniowa wizytą. Wcześniej spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, a po spotkaniu z prezydentem Francji rozmawiał z miejscową Polonią.

– Prezydent Duda i ja przywiązujemy dużą wagę do Trójkąta Weimarskiego. Wczoraj spotkałem się z kanclerz Angelą Merkel i mówiłem jej o dzisiejszym spotkaniu. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w lipcu w Polsce – powiedział Hollande.

Andrzej Duda zaznaczył, że współpraca pomiędzy Polską i Francją tradycyjnie jest bardzo dobra. – Współpraca pomiędzy Francją a Polską, współpraca pomiędzy naszymi narodami – to już stulecia – mówił. Podkreślił również, że stanowiska Polski i Francji są w większości zbieżne. Nasz kraj otrzymał zapewnienie, że może liczyć na wsparcie Paryża w staraniach o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Natomiast polski prezydent zadeklarował poparcie dla francuskich planów stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Wśród tematów rozmów znalazła się także kwestia ochrony środowiska, w związku ze zbliżającym się szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Paryżu. – Stoję na stanowisku, że ta kwestia powinna być zawsze rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i naszego, szeroko pojętego, europejskiego potencjału energetycznego. Powinniśmy się starać jak najlepiej wykorzystać ten potencjał, także inwestując w naukę, badania naukowe i nowe technologie, po to, żeby i w ten sposób chronić klimat, wykorzystując posiadane przez nas zasoby energetyczne – stwierdził Duda. W jego opinii sukcesem szczytu klimatycznego w stolicy Francji będzie zawarcie porozumienia wszystkich najważniejszych gospodarek świata. – Myślę o tych gospodarkach, które jeszcze poważnych, istotnych ograniczeń – jeśli chodzi o kwestie klimatu – nie wprowadziły, a bez wątpienia są potęgami światowymi, myślę tutaj o Chinach, Indiach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Rosji. (…) Sukcesem będzie, jeśli te wszystkie kraje przystąpią do porozumienia klimatycznego. Z całą pewnością trzeba do tego dążyć, to także kwestia bezpieczeństwa, konkurencyjności gospodarki europejskiej na najbliższe lata, dziesięciolecia – powiedział prezydent Polski.