Spotkanie prezydentów Polski i Włoch

30
październik
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Przebywający z trzydniową wizytą we Włoszech polski prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Obaj politycy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie oraz włoskim przewodnictwie w Radzie Unii Europejskiej.

– Podzieliliśmy się m.in. wspólnymi troskami, jak można pomóc Ukrainie w potwierdzeniu jej własnej niezawisłości, integralności terytorialnej i jak jej pomóc w niezbędnej drodze reformy wewnętrznej – mówił polski prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z Giorgio Napolitano. Dodał, że trzeba przy tym starać się połączyć pomoc Ukrainie z próbą normalizacji relacji UE – Rosja. Natomiast włoski prezydent stwierdził, że – państwa takie jak Rosja powinny być w pełni świadome swej konstruktywnej roli i respektować reguły. Jednocześnie podkreśli, iż Rosja powinna szanować integralność terytorialną oraz państwową każdego kraju demokratycznego, takiego jak Ukraina.

Kolejnym ważnym tematem rozmów było przewodnictwo Włoch w radzie Unii Europejskiej. Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polska wiąże z tym faktem duże nadzieje, szczególnie, że priorytety włoskiej prezydencji stanowią dobrą odpowiedź na sytuacje kryzysowe wewnątrz Unii oraz poza jej granicami. Polski prezydent podkreślił w tym kontekście sprawę bezpieczeństwa energetycznego oraz przypomniał, że nasz kraj opowiada się za integracją wspólnego rynku energii, budowaniem mechanizmów solidarnościowych i dywersyfikacją źródeł dostaw energii. Prezydent Włoch podkreślił natomiast, że oba kraje podejmują wysiłek, żeby dać nowy impuls integracji europejskiej, na której ciążą m.in. problemy kryzysu finansowego.

Obaj prezydenci nawiązali również, do bardzo korzystnych rozstrzygnięć dla Polski i Włoch, dotyczących obsady ważnych stanowisk w UE. Wyrazili zadowolenie z wyboru byłego polskiego premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Unii Europejskiej oraz włoskiej minister spraw zagranicznych Fredericki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. – Mamy nadzieję, że zwiększona rola Polski i Włoch będzie sprzyjała pogłębieniu naszej współpracy na arenie europejskiej i w relacjach bilateralnych – stwierdził Komorowski. Natomiast Napolitano zwrócił uwagę na konieczność – ożywienia inicjatywy europejskiej w zakresie polityki zagranicznej.