Spotkanie przewodniczących parlamentów narodowych państw Europy Środkowo-Wschodniej „Solidarność i suwerenność”

01
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

„Bezpieczeństwo w regionie jest priorytetem wszystkich” – stwierdzili zgodnie przewodniczący i wiceprzewodniczący 12 parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej – uczestnicy konferencji „Solidarność i Suwerenność”, która odbyła się w Sejmie 30 i 31 sierpnia.

Najważniejsze tematy konferencji to: odnowa Unii Europejskiej uwzględniająca współpracę regionalną w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wzmocnienie wielostronnej współpracy parlamentów narodowych w tym regionie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński mówił o kryzysie strefy euro (ekonomicznym), a także o kryzysie bezpieczeństwa i strefy Schengen spowodowanych napływem do Europy milionów imigrantów. Wskazał też na skutki Brexitu. Marszałek Sejmu podkreślił konieczność wypracowania wspólnego stanowiska państw Europy Środkowo-Wschodniej w tej sprawie. Powiedział: Europa jest pojęciem szerszym niż Unia Europejska, a Unia Europejska jest częścią Europy. Dodał także: naszym celem jest wzmocnienie Unii Europejskiej poprzez jej odnowę.

Marek Kuchciński przekonywał, że nie ma bezpieczeństwa Unii Europejskiej bez zagwarantowania bezpieczeństwa w całej Europie. Podkreślił, że Polska chce rozwoju pogranicza wschodniego i południowo-wschodniego Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Powiedział: Nie chcemy budować murów, które znowu będą dzieliły Europę Środkowo-Wschodnią. Proponuję, aby Europa solidarnych państw – związek wolnych z wolnymi, równych z równymi – stała się podstawowym modelem dla naszych działań i dyskusji.

Projekt Europy solidarnych państw będący inspiracją spotkania parlamentarnego został oparty na trzech założeniach politycznych. Przyszłość Europy i UE powinna być rozstrzygana w debacie wszystkich państw członkowskich zorganizowanej według zasady równości. Unia nie może być organizacją międzynarodową zamkniętą dla innych państw, jeżeli będą chciały do niej przystąpić. Nie jest możliwe także zapewnienie bezpieczeństwa Unii Europejskiej bez bezpieczeństwa w skali całego kontynentu.

Marszałek Marek Kuchciński wskazał na potrzebę ustanowienia forum dyskusji międzyparlamentarnej na temat przyszłości kontynentu, w którym uczestniczyłyby państwa Europy Środkowo-Wschodniej, niezależnie od ich przynależności do UE i Paktu Północnoatlantyckiego.

Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej

W pierwszej części spotkania politycy rozmawiali na temat odnowy Unii Europejskiej w kontekście współpracy z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Obradom przewodniczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Głos w dyskusji zabrali przedstawiciele wszystkich 12 parlamentów biorących udział w konferencji. W wypowiedziach podkreślona została waga wzajemnej współpracy na rzecz rozwiązywania kryzysów. Politycy poruszyli także kwestie związane ze współpracą gospodarczą. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że dzisiejsze wypowiedzi w dyskusji pokazały, iż cele Unii Europejskiej powinny być na nowo postawione, zgodnie z postulatami państw narodowych.

Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej

Druga część spotkania przewodniczących poświęcona została propozycjom współpracy wielostronnej między parlamentami. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że to właśnie współpraca parlamentarna może przynieść konkretne korzyści. Zaznaczył, że w obliczu zagrożeń jedyne wyjście to solidarność i jak najszersza współpraca z państwami regionu. Podkreślił, że należy szukać nowych form współpracy.

W dyskusji podkreślano znaczenie współpracy dwu- i wielostronnej oraz wymiany doświadczeń między parlamentami narodowymi.
Uczestnicy spotkania mówili także o dobrych przykładach współpracy regionalnej między izbami.

Podsumowując obrady, marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że były one owocne. Dodał także, że spotkanie napawa pozytywną energią do dalszych spotkań tego typu w formie cyklicznej oraz do organizacji szczytu parlamentarnego.

Po zakończeniu konferencji Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział: będziemy zacieśniać wzajemną współpracę, ale przede wszystkim będziemy działać na rzecz takich zmian w Europie, które ułatwią, umożliwią, poprawią współpracę między Unią Europejską a państwami, które pozostają poza jej granicami.