Spotkanie szefów MSZ Polski i Libanu

29
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Jacek Czaputowicz rozmawiał z Gebranem Bassilem o wsparciu Polski dla Libanu w związku z napływem uchodźców z Syrii, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz rozwiązaniu konfliktu syryjskiego. Nie zabrakło także tematu relacji dwustronnych.

 

 

– Dzisiejsze rozmowy niewątpliwie dadzą impuls dla zdecydowanego rozwoju dialogu politycznego oraz korzystnej współpracy dwustronnej z Libanem – oświadczył szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim libańskim odpowiednikiem.

Czaputowicz zaznaczył, że Liban jest dla Warszawy bardzo ważny, jako jeden z sześciu priorytetowych krajów Polskiej Pomocy Rozwojowej. – Chciałbym przypomnieć, że od 2019 r. Liban zostanie włączony do grona krajów priorytetowych polskiej współpracy rozwojowej. W ten sposób będziemy mogli w większym stopniu wesprzeć władze i społeczeństwo libańskie dotknięte napływem uchodźców z Syrii –powiedział minister. Strona polska zadeklarowała również gotowość do rozwoju współpracy w obszarze zaawansowanych technologii, inteligentnych rozwiązań miejskich, technologii informacyjnych, komunikacyjnych, medycznych, elektromobilności oraz start-upów. Według szefa MSZ, pomoże w tym zorganizowanie misji przedstawicieli polskiego sektora prywatnego do Libanu.

Politycy poruszyli także kwestie dotyczące bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu w Syrii, aktualnego stanu bliskowschodniego procesu pokojowego oraz relacji transatlantyckich i polityki rosyjskiej w regionie. – Liban zajmuje ważne miejsce na mapie Bliskiego Wschodu i odgrywa ważną rolę w stabilizacji tego regionu – podkreślił Czaputowicz. Mówił również o wsparciu Polski dla Libanu wskazując, że jest to kraj o istotnym znaczeniu dla stabilności Bliskiego Wschodu i ważny partner UE w zakresie dialogu dotyczącego bezpieczeństwa i walki z zagrożeniami  terrorystycznymi.

Podczas spotkania w Warszawie ministrowie podpisali Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP a Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Emigrantów Republiki Libańskiej o Ustanowieniu Mechanizmu Dwustronnych Konsultacji.