Spotkanie Szydło z Rafalską i Radziwiłłem
Minister rodziny i pracy zapowiedziała podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, reformę urzędów pracy, nową ustawę o wsparciu osób z niepełnosprawnością oraz 5 tys. nowych miejsc pracy dla nich w instytucjach publicznych. Natomiast szef resortu zdrowia mówił o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, zwiększaniu nakładów na zdrowie, stworzenie sieci szpitali i zmianach w ratownictwie medycznym.
– Jak mówiliśmy z panią minister, będziemy nadal pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi. Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji. (…) Kolejna sprawa na agendzie prac ministerstwa i zespołu międzyresortowego to program „Za życiem” przyjęty pod koniec ubiegłego roku. I również w tym roku będzie wdrażany, będą przygotowywane projekty ustaw, które na bieżąco będą przedkładane do prac rządowych – poinformowała Szydło po spotkaniu z Rafalską.
Szefowa resortu pracy dodała, iż pierwszy pakiet ustaw „Za życiem” będzie obowiązywał od 1 lipca br. – Ogromnie dużo pracy ustawowej będziemy mieli, pracując nad programem „Za życiem”. Szereg rozwiązań i propozycji programowych musi się zamienić w akty prawne – mówiła.
W konferencji uczestniczył także minister zdrowia. Premier poinformowała, że przedstawił on projekt likwidacji NFZ. – Projekt jest, można powiedzieć w pierwszym czytaniu. Musimy przyjąć go na prezydium rządu, porozmawiać z panem ministrem Radziwiłłem, jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, to w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji i do prac rządowych i parlamentarnych.
Szef MZ poinformował, że w związku z likwidacją NFZ zostanie utworzony Państwowy Fundusz Celowy, – który będzie zawiadywał pieniędzmi dotyczącymi zdrowia. Środki na ten cel mają pochodzić głównie z podatków. – Zwracam uwagę, że składka jest odliczana prawie w całości od podatku, więc ten mechanizm dla obywatela w zasadzie będzie niedostrzegalny – mówił. Radziwiłł zapowiedział, że kiedy zostanie wprowadzona narodowa służba zdrowia, będzie powszechny dostęp wszystkich obywateli i legalnych rezydentów do opieki zdrowotnej. Minister mówił także, że w połowie roku być może wejdzie w życie ustawa o sieci szpitali i w związku z nią – wiele samorządów już zaczyna myśleć o różnego rodzaju rozwiązaniach polegających na konsolidacji albo tworzeniu nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli zupełnie publicznych szpitali, które muszą być podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli.