Spotkanie wicemarszałka Sejmu z deputowanymi Izby Reprezentantów

24
Sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Bezpieczeństwo, demokracja, strategiczny sojusz Polski i USA były tematami spotkania parlamentarzystów z obu krajów. W rozmowie z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim uczestniczyli członkowie Izby Reprezentantów: Bill Flores, David Price, Susan Davis, Dina Titus i Gerry Connolly. Stronę polską reprezentowali także posłowie Anita Czerwińska i Piotr Pyzik, członkowie Zespołu Parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone.

– USA są dla nas niezwykle ważnym partnerem. Dla Polski sprawa bezpieczeństwa jest kluczowa, dlatego obecność amerykańskich żołnierzy w naszym kraju jest dla nas tak istotna – powiedział wicemarszałek Terlecki. Deputowany Flores, przewodniczący amerykańskiej delegacji, przekazał gratulacje z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Stany Zjednoczone są dumne ze stu lat partnerstwa. Mamy wspólne wartości – zaznaczył. Ryszard Terlecki przypomniał z kolei, że nasze kraje będą w przyszłym roku obchodzić stulecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

Politycy z obu krajów rozmawiali także m.in. o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, czy o problemie migracji do Europy. Deputowani do Izby Reprezentantów docenili wagę jaką Polska przywiązuje do obronności i wydatków na bezpieczeństwo. Rozmawiano również o zagadnieniach dotyczących sytuacji w Polsce, m.in. o reformie sądownictwa i nadchodzących wyborach. Kończąc spotkanie, wicemarszałek Ryszard Terlecki podziękował amerykańskim parlamentarzystom za wsparcie polskiego stanowiska dotyczącego Nord Stream 2 oraz poparcie Waszyngtonu dla idei Międzymorza.