Spotkanie wiceszefa MSZ z ambasadorami krajów MIKTA

04
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W trakcie rozmów omówiono możliwości pogłębienia współpracy z krajami MIKTA, w szczególności w kontekście prac prowadzonych na forum G20. Celem spotkania było też uzyskanie poparcia akcesji Polski do Grupy Zadaniowej ds. Finansów – Financial Action Task Force (FATF) oraz kandydatury Łodzi do roli gospodarza EXPO w 2022 r. – poinformował resort.

– Moglibyśmy stanowić doskonały łącznik z MIKTA do współpracy przy wypracowywaniu konkretnych inicjatyw w odpowiedzi na wyzwania globalnego świata – powiedział Marek Magierowski podczas spotkania z ambasadorami krajów MIKTA (Australii, Indonezji, Korei Południowej, Meksyku i Turcji).

„MIKTA jest nieformalnym ugrupowaniem, powołanym na marginesie posiedzenia wyższego szczebla 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2013 r. decyzjami ministrów spraw zagranicznych Australii, Indonezji, Korei Płd., Meksyku i Turcji. Współpraca w ramach ugrupowania koncentruje się na siedmiu głównych zagadnieniach: przeciwdziałaniu terroryzmowi i bezpieczeństwie globalnym; handlu i gospodarce; zarządzaniu zasobami energii; właściwemu sprawowaniu rządów i demokracji; równouprawnieniu płci; zrównoważonemu rozwojowi oraz utrzymaniu pokoju” – czytamy w komunikacie ministerstwa.