Szczyt Grupy Wyszehradzkiej dotyczący sprawy Ukrainy, bezpieczeństwa energetycznego oraz relacji między UE a Szwajcarią
Podczas spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, rozmawiano na temat Ukrainy, bezpieczeństwa energetycznego oraz relacji UE z Szwajcarią. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter.
We wczorajszych obradach uczestniczyli premierzy: Polski – Ewa Kopacz, Słowacji – Robert Fico, Czech – Bohuslav Sobotka, Węgier – Viktor Orban, oraz prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter. Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli deklarację dotyczącą wzmocnienia współpracy obronnej.
Ewa Kopacz podczas wspólnej konferencji prasowej zaznaczyła, że przed Unią oraz całą społecznością międzynarodową stoi szczególne wyzwanie. – W obliczu trwającego procesu naruszenia ukraińskiej suwerenności kluczowa jest teraz gotowość niesienia pomocy dla Ukrainy i dla ukraińskiego społeczeństwa – mówiła. Premier Polski dodała także, że Grupa Wyszehradzka liczy na wzmocnienie oferty UE w stosunku do sąsiadów, szczególnie państw Partnerstwa Wschodniego. – W rękach UE znajdują się instrumenty wsparcia, które nie zostały dotychczas wykorzystane. W mojej ocenie Partnerstwo Wschodnie będzie testem dla skuteczności UE w polityce zagranicznej, a więc testem umiejętności rzeczywistego zbliżenia i wprowadzenia reform – powiedziała szefowa polskiego rządu. Natomiast nawiązując do deklaracji dotyczącej wzmacniania współpracy obronnej, Kopacz zauważyła potrzebę wzmacniania potencjału w tej dziedzinie, – budując zarówno poczucie bezpieczeństwa obywateli, jak i zaufania w relacjach z sojusznikami.
Gospodarz szczytu, słowacki premier Robert Fico uznał wtorkowe spotkanie Grupa Wyszehradzka – Szwajcaria za – kolejny dowód atrakcyjności Grupy Wyszehradzkiej, która przez 20 lat działalności wypracowała sobie silną markę nie tylko w Europie, ale i na świecie. Szef słowackiego rządu podkreślił, że Szwajcaria to kraj o stabilnym systemie politycznym, z wysoko rozwiniętą gospodarką, oraz państwo silne socjalnie. Zaznaczył również, że Unię ze Szwajcarią łączy ten sam system wartości, oraz że Szwajcaria uczestniczy we wspólnym rynku europejskim. Fico mówił też, że uczestnicy szczytu rozmawiali o kwestii bezpieczeństwa energetycznego, kryzysu na Ukrainie, możliwości wzmocnienia współpracy gospodarczej i podnoszenia konkurencyjności poprzez wspieranie nauki, badań, innowacyjności oraz kształcenia. – Konkretnym przykładem mogą być szwajcarskie inwestycje w krajach Grupy Wyszehradzkiej, gdzie widzimy przestrzeń do wzmacniania ich – Szwajcaria jest drugim z największych inwestorów w krajach Unii Europejskiej, a w krajach Grupy Wyszehradzkiej jest to pod granicę 6 procent – dodał szef słowackiego rządu.