Szef MON o współpracy Polski i USA

08
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił o wschodniej flance NATO i stałej obecności wojsk USA w Polsce.

Minister obrony narodowej w porannych Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce zaznaczył, że rozwój polskiej armii jest związany również ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO. Jednocześnie przypomniał, że w marcu bieżącego roku Polska i USA podpisały umowę na zakup baterii Patriot, najnowocześniejszego i sprawdzonego systemu obrony powietrznej.

Odnosząc się do kwestii stałego stacjonowania wojsk USA w Polsce Mariusz Błaszczak powiedział: – To jest bardzo obiecujący kierunek. Jestem w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi. Moje dwie wizyty w Waszyngtonie, rozmowy zarówno w Pentagonie, jak i Białym Domu z generałem McMasterem i ambasadorem Boltonem, poświęcone były tym sprawom. Spotykałem się z kongresmanami zarówno z partii republikańskiej, jak i demokratycznej. Cieszę się z tego, że wśród inicjatorów pytania o możliwości wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce, są politycy, z którymi rozmawiałem, m.in. senator Reed.

Szef MON podkreślił, że rozmowy odbywają się w bardzo dobrej atmosferze, a współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo bliska. Błaszczak mówił, że Polska jest zainteresowana zakupem sprzętu wojskowego w USA, ponieważ jest on najnowocześniejszy, najwyższej jakości i kompatybilny ze sprzętem, którego używają żołnierze USA stacjonujący w naszym kraju.