Szef MON we Francji

14
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Współpraca na flance wschodniej, współpraca przemysłów obronnych  Polski  i Francji oraz sprawy związane ze wspólną polityką obronną Europy to główne tematy rozmów ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly.

Antoni Macierewicz, na zaproszenie minister obrony Francji, przebywał z wizytą w Paryżu, w trakcie której odbył spotkania z przedstawicielami francuskiego resortu obrony oraz koncernu MBDA.

Po spotkaniu w Ministerstwie Obrony Francji minister Antoni Macierewicz poinformował, że rozmowy dotyczyły spraw bezpieczeństwa europejskiego, batalionowych grup bojowych i wspólnych relacji w ramach NATO, a także kwestii związanych z funkcjonowaniem Wielonarodowego Dowództwa w Elblągu oraz ewentualnym uczestnictwie Francji w tym projekcie. Podczas spotkania poruszano także sprawy dotyczące stałej strukturalnej obrony Europy.- Podkreśliłem w trakcie rozmów konieczność takiego ukształtowania wspólnej obrony europejskiej, by była ona zdecydowanie zwrócona także na obronę i współpracę z takimi państwami jak Gruzja, Mołdawia i przede wszystkim Ukraina. Choć oczywiście mamy świadomość, że to jest sprawa, która będzie jeszcze przedmiotem dyskusji – mówił szef MON.

Omawiając sprawy związane z przemysłem obronnym w kontekście współpracy polsko – francuskiej szef polskiego MON  podkreślił, że dyskusja dotyczyła francuskiej oferty okrętów podwodnych zintegrowanych z rakietami manewrującymi. – To ciekawa oferta. Oferta, która na pewno ma przyszłość i oferta, która obok niemieckiej i szwedzkiej, będzie brana przez Polskę pod uwagę.  Sama rozmowa została poprzedzona wizytą w MBDA – koncernie, który wraz z Naval Group odpowiedzialny jest za budowę okrętu podwodnego, jak i integrację z rakietami manewrującymi. To co tam zobaczyliśmy napawa optymizmem, co do potencjału francuskiego i skuteczności działania – powiedział Macierewicz. Szef MON podkreślał także, że Polsce zależy na tym, aby kontrakt na zakup okrętów podwodnych został podpisany jak najszybciej. – Kontrakt na zakup okrętów podwodnych to jeden z najważniejszych kontraktów modernizacyjnych, a na pewno najważniejszy kontrakt jeżeli chodzi o naszą Marynarkę Wojenną. (…) Bardzo ważne jest to dla Polski, aby był to kontrakt wzajemny. By nie tylko stwarzało to perspektywę skutecznej broni i  jak najszybszego terminu realizacji, ale też by zaowocowało to trwałą współpracą francusko – polską –  zaznaczył szef MON.