Szef MON zabiega o zwiększenie sił amerykańskich w Polsce

27
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mariusz Błaszczak spotkał się w Waszyngtonie z Doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Johnem Boltonem . Wśród tematów rozmowy znalazły się kwestie zwiększenia zaangażowania wojsk amerykańskich w Polsce oraz bilateralnej współpracy zbrojeniowej.

– Mamy powody do satysfakcji, gdyż Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują obecność wojsk amerykańskich w Polsce –powiedział minister obrony narodowej po spotkaniu  z Johnem Boltonem, doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych  w Waszyngtonie.

„W trakcie rozmowy poruszono kwestie zwiększenia zaangażowania wojsk amerykańskich w Polsce oraz zagadnienia bilateralnej współpracy zbrojeniowej w procesie modernizacji  Sił Zbrojnych, w którym Stany Zjednoczone są istotnym partnerem. Minister Błaszczak wspomniał o trwających negocjacjach na II fazę kontraktu na system obrony przeciwrakietowej oraz nowoczesnym systemie dowodzenia polem walki. Omawiano też wyzwania sojuszniczej reformy dowodzenia i przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli”- poinformował resort obrony.

–  Jestem podbudowany tym, że relacje polsko- amerykańskie są tak dobre, bo to jest dobre dla Polski – mówił  szef MON po spotkaniu w Białym Domu.

Wcześniej Mariusz Błaszczak rozmawiał z przewodniczącym komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów oraz przedstawicielami komisji sił zbrojnych Senatu. W spotkaniach  uczestniczy również Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON  oraz generał dywizji Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.