Szef MSZ z wizytą w Brazylii

03
styczeń
2019

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Udział w uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem nowego prezydenta Brazylii, jak również rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Brazylii, Peru, Argentyny i z sekretarzem stanu USA były głównymi punktami wizyty szefa polskiej dyplomacji w największym państwie Ameryki Południowej – poinformował resort.

„Uroczystości zaprzysiężenia Jaira Bolsonaro na nowego prezydenta Brazylii miały miejsce w Pałacu Prezydenckim w stolicy kraju – Brasilii. Szef polskiego MSZ pogratulował nowemu prezydentowi zwycięstwa wyborczego i życzył sukcesów w sprawowaniu urzędu. Wyraził także nadzieję na zacieśnianie relacji między Polską a Brazylią” – relacjonuje ministerstwo.

W czasie wizyty w Brazylii Jacek Czaputowicz rozmawiał również z szefami dyplomacji Peru i Argentyny. „Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Peru Néstorem Popolizio Bardalesem podsumowano stan relacji bilateralnych, zwłaszcza na polu politycznym, naukowym oraz przemysłów obrony, a także współpracę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Argentyny Jorge Marcelo Fauriem stało się okazją do zapewnienia o ścisłych związkach między oboma krajami i podobnym postrzeganiu problemów międzynarodowych. Rozmowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo dotyczyła bieżącej współpracy między oboma krajami oraz wspólnych inicjatyw na forum międzynarodowym”- poinformowało MSZ.

 W drugim dniu wizyty minister spraw zagranicznych spotkał się z nowo mianowanym szefem brazylijskiej dyplomacji Ernesto Araújo. Politycy rozmawiali nt. perspektywy rozwoju relacji bilateralnych w wymiarze politycznym i gospodarczym oraz współpracy na forach międzynarodowych. Plan działań nowej administracji brazylijskiej w polityce wewnętrznej i zagranicznej był z kolei tematem spotkania polskiego ministra z brazylijskim szefem Sekretariatu Rządu Carlosem Alberto dos Santos Cruzem.