Szef PKW jest zaniepokojony sytuacją, którą spowodowała reforma sądownictwa

07
Wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego trzeba mówić o zagrożeniach związanych z reformą sądownictwa. W jego ocenie, Krajowa Rada Sądownictwa została powołana z naruszeniem konstytucji. Szef Państwowej Komisji Wyborczej zwrócił również uwagę na możliwość podważania rozstrzygnięć Sądu Najwyższego dotyczących kwestii ważności wyborów.

– Każdy sędzia czy prawnik widząc, że wymiar sprawiedliwości może być zagrożony przez jedną z władz ma obowiązek o tym głośno mówić – stwierdził gość audycji „Salon polityczny Trójki” Wojciech Hermeliński.

Szef PKW uważa, że należy mówić o zagrożeniach związanych z reformą sądownictwa. – Porządek prawny nakazuje, żeby na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczekać. Ono będzie rzutowało na kwestię, którą rozpatruje Sąd Najwyższy. W związku z tym SN wystosował pytanie prejudycjalne do TS UE – tłumaczył gość radiowej Trójki.

Według Hermelińskiego, Krajowa Rada Sądownictwa została powołana z naruszeniem konstytucji. – Ustawa zasadnicza nie pozwala żadnemu organowi uzurpować sobie uprawnień, których nie ma przypisanych prawem. Sejm ma prawo powołać tylko czterech członków do KRS. Takie mam przekonanie w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie – powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Hermeliński mówił także, że w przyszłości możemy mieć do czynienia z próbami podważania rozstrzygnięć Sądu Najwyższego dotyczących ważności wyborów. – Zawsze są protesty wyborcze. Jeżeli osoby składające protest będą dysponować argumentem, że SN jest niewłaściwie obsadzony, bo został wybrany przez ciało niekonstytucyjne, to mogę sobie wyobrazić tego rodzaju przedsięwzięcia – przestrzegał sędzia.