Szefowa unijnej dyplomacji z wizytą w Polsce
Nowa szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przyjechała z oficjalną wizytą do Polski. Jest to jej pierwsza wizyta w kraju UE po 1 listopada, kiedy objęła ten urząd. Podczas spotkania z Grzegorzem Schetyną szefowa dyplomacji UE podkreślała proeuropejskość naszego kraju oraz rozmawiała o sytuacji na Ukrainie.
Federica Mogherini wybrała Polskę jako cel swojej pierwszej podróży. Podczas pobytu w naszym kraju szefowa dyplomacji UE spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz oraz szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.
Na początku Mogherini rozmawiała z szefem polskiego MSZ Grzegorzem Schetyną. – Jeśli chodzi o udział Polski w rozmowach pokojowych – jesteśmy do tego gotowi, tak jak miało to miejsce w lutym tego roku z udziałem ministrów Trójkąta Weimarskiego w Kijowie. (…) Jesteśmy zawsze do dyspozycji; zależy nam na tym, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała ku uspokojeniu i pełnej podmiotowości, integralności terytorialnej Ukrainy – mówił szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej. Mogherini poinformowała, że podczas spotkania ze Schetyną rozmawiała na temat sytuacji na Ukrainie, relacji z Rosją oraz sytuacji Syrii i Libii. – Mieliśmy także szansę podzielić się opiniami na temat tego, jak organizować pracę w nadchodzących miesiącach i latach – podkreśliła. – Powinniśmy patrzyć w przyszłość i przygotowywać się nie tylko na kryzysy, które teraz mają miejsce, ale także starać się zapobiegać tym, które nadejdą w przyszłości. Chcemy także odgrywać pozytywną rolę, jeśli chodzi o wyzwania globalne, które będziemy musieli razem zrozumieć i którym będziemy musieli stawić czoła – stwierdziła szefowa unijnej dyplomacji. – Wiemy, że poczucie europejskości jest tutaj głęboko zakorzenione, nie tylko w polityce, ale także w społeczeństwie polskim. To jest najbardziej potężna wartość dodana waszego kraju – podkreśliła Mogherini podczas wspólnej konferencji z Grzegorzem Schetyną. Poinformowała jednocześnie, że jej zadaniem jest stworzenie wspólnej zagranicznej polityki UE. – Chcę słuchać, jakie są priorytety, wizje, poglądy państw członkowskich, chcę zrozumieć i ukształtować wspólną strategię i wizję, nie tylko, jeśli chodzi o krótkoterminowe działania, ale także te sprawy nad którymi będziemy pracować w perspektywie pięciu, dziesięciu, czy dwudziestu lat – zadeklarowała Mogherini.