Szkolenie natowskich „Tygrysów” w Krzesinach

15
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef MON uczestniczył w rozpoczęciu ćwiczenia NATO Tiger Meet 2018 w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Minister podkreślił, że polskie samoloty F-16 biorą udział w wielu misjach Sojuszu.

– W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę gościmy w Polsce, tu pod Poznaniem, eskadry państw sojuszniczych, gościmy pilotów, którzy reprezentują jednostki spod znaku tygrysa – powiedział Mariusz Błaszczak w Krzesinach. – Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy biorą udział w dzisiejszym spotkaniu, a są z nami przedstawiciele wszystkich państw uczestniczących w ćwiczeniach NATO Tiger Meet 2018. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla sił sojuszniczych NATO i jest to ważne wydarzenie dla polskich Sił Powietrznych – podkreślił minister obrony narodowej.

– Dziś Wojsko Polskie wykorzystując samoloty F-16 bierze czynny udział w misjach sojuszniczych, dba o bezpieczeństwo nieba państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił szef MON.

W 2011 roku podczas 50-lecia NATO Tiger Association w Cambrai, po raz pierwszy w szkoleniu uczestniczyły samoloty z Polski. W 2014 roku 6 Eskadra Lotnictwa Taktycznego (6elt) z 31 Bazy Lotnictwa (31BLT)Taktycznego zdobyła tytuł „Best Flying Sqadron” i dołączyła do NATO Tiger Association jako jego pełnoprawny członek.

W tegorocznym szkoleniu NATO Tiger Meet 2018 (NTM18), które pierwszy raz odbywa się w Polsce, bierze udział 70 samolotów, 10 śmigłowców oraz samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS. Do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach przybyły 22 eskadry z 13 krajów, w tym m.in.: Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.