Szyszko przekonuje, że działania w Puszczy Białowieskiej są podejmowane na rzecz lokalnej społeczności
– Wszystkie działania prowadzone przez Ministerstwo Środowiska w Puszczy Białowieskiej są zgodne z prawem krajowym i unijnym. Celem działalności leśników w Puszczy jest przede wszystkim dbanie o dobro lokalnej społeczności, powstrzymanie gradacji kornika, a także utrzymanie bezpieczeństwa publicznego – mówił minister środowiska podczas rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu dotyczącej sporu między Polską a Komisją Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej. Wyrok w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Ministerstwo przypomina, że większość Puszczy Białowieskiej od wieków kształtował człowiek i to na tych terenach działają leśnicy. Ich aktywność ogranicza się do drzew, które były sadzone przez człowieka i do terenów, w których od lat prowadzono gospodarkę leśną – przekonuje. – Nie możemy pozwolić, by dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, jakim jest Puszcza Białowieska, zostało zaprzepaszczone. To dzięki odpowiednim sposobom korzystania z jej zasobów, udało się ten teren przez lata zachować w dobrym stanie. Dziś te lasy, które są źródłem dobrobytu miejscowej ludności, zamierają. Dlatego działamy w interesie i dla dobra lokalnej społeczności – dbamy o ludzi. Bez Puszczy Białowieskiej region ten traci nie tylko przyrodniczo, ale także gospodarczo – podkreślił Jan Szyszko. – Na rozprawę w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przyjechaliśmy po to, by wyjaśnić wszelkie nieporozumienia – powiedział.
„Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, rezerwatów oraz obszarów referencyjnych nie usuwa się drzew zaatakowanych przez kornika. Na pozostałych terenach Puszczy, stanowiących ok. 2/3 obszaru, prowadzone są działania ochronne, zgodnie z wymogami programu Natura 2000” – informuje resort. – Tereny, głównie wzdłuż szlaków komunikacyjnych i turystycznych, na których działają leśnicy z Nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka, objęte są działaniami ochronnymi. Działania te polegają na usuwaniu z Puszczy Białowieskiej zarażonych drzew i mają na celu zapobieganie rozszerzania się chorób. Przede wszystkim gradacji kornika drukarza, który od 2012 r., na skutek złych decyzji poprzednich władz, doprowadził do zamarcia niemal 1,5 mln drzew – mówił minister środowiska. – Działania ochronne prowadzone przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe w Puszczy Białowieskiej są w 100% zgodne z prawem. Ustawa o lasach nakłada na leśników obowiązek prowadzenia czynnej ochrony lasu. Także przepisy europejskie zobowiązują leśników do działania. Puszcza Białowieska to unikat, jeśli chodzi o bioróżnorodność. Jesteśmy zobowiązani, aby dbać o zachowanie cennych siedlisk i chronionych gatunków – stwierdził Szyszko.