Tillerson krytykuje decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o IPN

08
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W oświadczeniu sekretarz stanu USA Rex Tillerson napisał, że Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że polski prezydent podpisał ustawę, która nakładałaby kary za przypisywanie zbrodni nazistowskich państwu polskiemu.

 „Rozumiemy, że ustawa ta będzie skierowana do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzenie w życie tego prawa szkodliwie wpływa na wolność słowa i badania naukowe. (…) Stany Zjednoczone potwierdzają, że określenia takie jak >>polskie obozy śmierci<< są bolesne i wprowadzające w błąd. Takie historyczne niepoprawności dotykają Polskę, naszego mocnego sojusznika, i muszą być zwalczane w sposób, który chroni podstawowe wolności. Uważamy, że otwarta debata, nauka i edukacja to najlepszy sposób przeciwstawiania się wprowadzającemu w błąd językowi” – głosi oświadczenie.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert mówiła we wtorek, że resort wyraził już swoje zaniepokojenie w związku z ustawą o IPN. – Prowadzimy prywatne rozmowy dyplomatyczne – dodała. Przypomniała również, że w zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zdecydowanie ostrzegły Polskę, iż kontynuacja prac nad tą ustawą mogłaby zaszkodzić polskim interesom strategicznym.