Timmermans uważa, że opublikowanie wyroku TK jest konieczne do rozpoczęcia dialogu
Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział w Warszawie, że początkiem dialogu mającego pomóc w wyjściu z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce powinno być pełne poszanowanie wyroków Trybunału, które powinny być ogłoszone i wdrożone.
Timmermans podkreślił, że podczas rozmów m.in. z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim został poinformowany, iż – została podjęta przez wszystkie strony próba rozpoczęcia dialogu i znalezienia wyjścia z kryzysu u wokół TK. (…) KE zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć prowadzenie tego dialogu, ale także by stymulować wypracowanie rozwiązania problemu – stwierdził przedstawiciel KE.
Timmermans zaznaczył, że początkiem dialogu powinno być – pełne poszanowanie istniejącego ładu konstytucyjnego, co wymaga, by punktem startu dla dialogu było pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone. (…) To powinno być punktem startu na rzecz wypracowania długofalowych, trwałych rozwiązań tego konfliktu – mówił wiceprzewodniczący KE
Timmermans pytany, jakie rekomendacje przedstawi Komisji Europejskiej dotyczące sytuacji w Polsce oraz kiedy spodziewa się kolejnych spotkań z polskimi władzami, odparł – Mam nadzieję, że będę w Polsce ponownie za dwa tygodnie, zachęcony dialogiem, który jest prowadzony zarówno z rządem Rzeczypospolitej, jak również z Trybunałem Konstytucyjnym. Chcę kontynuować ten dialog i chcę jutro złożyć raport przed kolegium komisarzy, że pierwsza wizyta w Polsce jest zachęcająca. Wiele jeszcze musi być uczynione, by dialog, do którego wszyscy dążą, przyniósł owoce. Wiceszef Komisji wyraził przy tym nadzieję, że uda mu się ponownie spotkać z przedstawicielami rządu, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz reprezentantami kręgów akademickich. – Publikowanie i stosowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego powinno być podstawą do wypracowania stałego rozwiązania. Komisja jest przekonana, że niezbędne jest wspieranie tego działania. Będę doradzał kolegium, żeby kontynuować działania, które zostały podjęte, i rozmawiać bezpośrednio z władzami. Dzisiaj uzgodniliśmy, że jest bardziej skutecznie, żeby dialog był prowadzony twarzą w twarz, a nie za pomocą korespondencji – zaznaczył Timmermans.
Wizyta Fransa Timmermansa nad Wisłą jest związana z prowadzoną przez Komisję Europejską wobec Polski procedurą ochrony praworządności, która ma na celu zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego stanowi zagrożenie dla zasad praworządności.