TK uznał kilkanaście zapisów ustawy nowelizacji o Trybunale za niekonstytucyjne

10
marzec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Trybunał Konstytucyjny badał nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. Zdaniem sędziów, dwóch zgłosiło zdania odrębne, kilkanaście zapisów tej ustawy jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Ponadto Trybunał orzekł, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Pod koniec zeszłego roku sejmowa większość przyjęła tkz ustawę „naprawczą” o TK. Jej zapisy oraz tryb prac nad nowelizacją zostały zaskarżone do Trybunału. Sędziowie TK orzekli, że cała nowela ustawy o Trybunale jest niekonstytucyjna, ponadto wymienili poszczególne przepisy, które uznali za sprzeczne z konstytucją.

Wśród wskazanych zapisów niezgodnych z ustawą zasadniczą TK wskazał przepis umożliwiający prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Trybunału.

Kolejny niekonstytucyjny zapis dotyczy uchylenia przepisów o postępowaniu w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta. Nowelizacja z grudnia w całości uchyliła rozdział zawarty w czerwcowej ustawie przyjętej przez Sejm poprzedniej kadencji.

Niekonstytucyjne są również przepisy dotyczące możliwości wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm.

Także przepis o podejmowaniu uchwał przez Zgromadzenie Ogólne TK większością 2/3 głosów, oraz o wprowadzeniu – co do zasady – 13-osobowego składu orzekającego i o badaniu spraw według kolejności ich wpływu – naruszają konstytucję.

Trybunał zakwestionował również przepisy o tym, że rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a dla spraw orzekanych w pełnym składzie – po upływie 6 miesięcy.

TK uznał, iż niekonstytucyjny jest przepis ustawy wprowadzający brak vacatio legis dla grudniowej nowelizacji.

Ponadto Trybunał Konstytucyjny orzekł, że cała nowela jest niezgodna z zasadą poprawnej legislacji wynikającą z Konstytucji.

Sędziowie uznali także, iż zapis mówiący o tym, że pełny skład to minimum 13 sędziów jest niekonstytucyjny.

TK uzasadnił, że zakwestionowane przepisy uniemożliwiają mu „rzetelne i sprawne działanie” oraz ingerując w jego „niezależność i odrębność od pozostałych władz, naruszają zasady państwa prawnego”.