Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów nowelizacji ustawy o TK jest niezgodna z ustawą zasadniczą

10
grudzień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

TK stwierdził, że nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie narusza konstytucji, jednak zawiera pięć zapisów niekonstytucyjnych.

Według Trybunału niezgodny z konstytucją jest zapis umożliwiający ponowny wybór sędziów w miejsce wybranych 8 października, a mających zastąpić tych, których kadencja wygasała 6 listopada 2015 r. Kolejny zapis łamiący konstytucję to przyjęcie, że osoba wybrana na sędziego Trybunału w ciągu 30 dni składa ślubowanie wobec prezydenta RP. Niezgodny z ustawą zasadniczą jest także zapis, iż ślubowanie zaczyna kadencję sędziego. Trybunał orzekł, że wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK, również jest niekonstytucyjne. Ostatni zakwestionowany zapis dotyczy możliwość dwukrotnego powołania na prezesa TK.

Według Trybunału, sama nowelizacja nie narusza konstytucji. Jednocześnie stwierdził, że postępowanie ustawodawcze nastąpiło z naruszeniem regulaminu Sejmu oraz ustawy o KRS, jednak to nie powoduje niekonstytucyjności całej nowelizacji. W ten sposób podtrzymał pogląd pełnego składu TK z 2013 r., iż naruszenie regulaminu Sejmu nie powoduje samo przez się naruszenia konstytucji.

Trybunał uwzględnił w znacznej mierze skargi na listopadową nowelizację, złożone przez PO, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Sądownictwa oraz I prezesa Sądu Najwyższego.

Wyrok wejdzie w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Ustaw.