Uchwała Sejmu w 140. rocznicę urodzin malarza i rzeźbiarza Bolesława Biegasa

10
kwiecień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sejm podjął uchwałę, która upamiętnia urodzonego 140 lat temu polskiego rzeźbiarza i malarza nurtu symbolistycznego Bolesława Biegasa. Jego twórczość do dziś zadziwia wyjątkowym zróżnicowaniem i bogactwem tematyki – stwierdził Sejm w uchwale.

Prace, wciąż mało znanego w Polsce, twórcy można zobaczyć w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych, m.in. w Muzeum d’Orsay w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie, Muzeach Narodowych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu oraz w coraz liczniejszych kolekcjach prywatnych.

Sejm uczcił uchwałą pamięć Bolesława Biegasa i wyraził uznanie dla jego artystycznego dorobku.

Bolesław Biegas (Bolesław Biegalski) ur. 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa, zm. 30 września 1954 r. w Paryżu. Polski rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po otrzymaniu stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie wyjechał do Paryża, gdzie zdobył niezwykły rozgłos i powodzenie. Został członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, któremu pod koniec życia zapisał cały majątek i dorobek artystyczny. Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego nie tylko w rzeźbie polskiej. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, zwłaszcza znakomite popiersie Olgi Boznańskiej. Z powodzeniem podejmował wątki muzyczne (Chopin, Berlioz, Wagner), jak i literackie (Mickiewicz, Krasiński, Słowacki). Szczególne uznanie wywołały kompozycje symboliczne. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów Wampiry wojny wykonany w latach 1914-18. Znany jest też jako dramaturg (Owczarek, Lechit, Michał Anioł, Saturń i inne).