Uchwała w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony.

07
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Uchwała zawiera stanowisko Sejmu RP w sprawie kompleksowej umowy handlowej CETA. W uchwale zaznaczono, że umowa CETA obejmuje sprawy leżące w zakresie kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej i w związku z tym  powinna być traktowana jako umowa mieszana.

Zawarcie oraz pełne wejście w życie umowy CETA możliwe będzie dopiero po przeprowadzeniu procedur ratyfikacyjnych – zgodnych z prawem poszczególnych państw członkowskich. W przypadku Polski byłaby to tzw. duża ratyfikacja przez Prezydenta RP za uprzednią zgodą parlamentu. Zgodnie z art. 90 ust. 2 Konstytucji ustawa ratyfikacyjna powinna być uchwalona przez Sejm i Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów/senatorów. W uchwale podkreślono również m.in., że tymczasowe stosowanie umowy odnosić się może wyłącznie do spraw leżących w kompetencjach UE. Sejm RP wzywa też w uchwale instytucje polskie i europejskie do dalszych działań na rzecz poprawy przejrzystości prowadzonych przez Unię negocjacji umów handlowych.