W ocenie KE podatek handlowy narusza unijne zasady pomocy państwa
Komisja uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Progresywne stawki oparte na wielkości przychodów spowodują, że przedsiębiorstwa o niskich obrotach zyskają przewagę nad konkurentami. Jednocześnie podkreśliła, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o swoim systemie podatkowym ale proponowany system musi być zgodny z prawem UE.
„Szczegółowe dochodzenie Komisji wykazało, że progresywny charakter stawek podatkowych w nieuzasadniony sposób działałby na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych – w zależności od ich obrotów i wielkości. W takim systemie opartym na progresywnych stawkach podatkowych mniejsze przedsiębiorstwa albo w ogóle nie płaciłyby podatku od sprzedaży detalicznej (jeżeli ich obroty nie przekraczają 17 mln zł.), albo płaciłyby niższą średnią stawkę niż ich więksi konkurenci. Dawałoby to przedsiębiorstwom o niższych obrotach nieuczciwą przewagę ekonomiczną” – czytany w komunikacie KE.
Komisja zaznaczyła, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o swoim systemie podatkowym ani o celach poszczególnych podatków i opłat. „Jednakże system ten musi być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie może faworyzować w sposób nieuzasadniony wybranych przedsiębiorstw”.
KE wszczęła postępowanie dotyczące podatku handlowego w sierpniu 2016 r. po wpłynięciu skargi, w której wskazywano, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.