W pierwszym dniu FRL uczestnicy dyskutowali o pozytywnych i negatywnych stronach decentralizacji
W debacie głos zabrał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. – Z perspektywy polskiej i europejskiej decentralizacja na Ukrainie jest uważana za najlepiej realizowaną, najdalej idącą i rokującą na przyszłość. To buduje przekonanie w Europie, że Ukraina idzie w dobrym kierunku – ocenił wicemarszałek.
Według Ryszarda Terleckiego kraj, który zmaga się z agresją i broni swojej suwerenności, musi być ostrożny, bo łatwo jest przekroczyć granicę, kiedy państwo staje się słabe i siła samorządów zaczyna wpływać na to, że państwo traci odporność na rozmaite problemy. – Słabe państwo jest nieodporne na korupcję, na rabunek mienia państwowego, na różne patologie – tłumaczył.
W kontekście decentralizacji wicemarszałek Terlecki podkreślił również, że państwo powinno być odpowiedzialne za pewne dziedziny życia publicznego – np. bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne. – W Polsce doświadczyliśmy sytuacji, gdy decentralizacja uderzyła w edukację, oddaliśmy ją samorządom i państwo straciło kontrolę nad tym czego uczą się uczniowie. Dramatycznie zaczął obniżać się poziom edukacji – powiedział. Na przykładzie Polski Ryszard Terlecki wskazał też na negatywne skutki decentralizacji w służbie zdrowia.
W niedzielę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz grupa posłów oddali hołd pomordowanym polskim profesorom uczelni lwowskich. Parlamentarzyści złożyli kwiaty przed pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, który upamiętnia dokonany przez Niemców 4 lipca 1941 r. mord na 22 uczonych, ich bliskich i osobach przebywających z nimi w czasie aresztowania. Sejmowa delegacja uczciła również pamięć Tadeusza Hołówki – polityka II RP, posła na Sejm, orędownika ugody polsko-ukraińskiej, zamordowanego w tym domu w 1931 r. przez OUN.
Forum Rozwoju Lokalnego w Truskawcu zostało zorganizowane po raz drugi. Inicjatorami FRL byli Lwowska Rada Obwodowa oraz Związek Euroregion Karpaty – Ukraina. Z ramienia Sejmu w Forum w Truskawcu uczestniczyli też posłowie: przewodnicząca Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Beata Mazurek, Waldemar Andzel, Wojciech Buczak, Lidia Burzyńska, Anna Milczanowska, Jacek Osuch, Bogdan Rzońca, Maria Zuba oraz Ireneusz Zyska.