W Warszawie otwarto Dom Weterana Działań poza Granicami Państwa
Podczas uroczystości premier podkreśliła, że żołnierze na zagranicznych misjach służą nie tylko Polsce, ale całemu światu. Ewa Kopacz dodała, że nowo otwarty Dom jest podziękowaniem Polaków za służbę i poświęcenie żołnierzy, którzy swoim profesjonalnym działaniem przynoszą chlubę naszej ojczyźnie.
W uroczystości uczestniczyli weterani misji oraz rodziny poległych żołnierzy. Nowo otwarte Centrum będzie służyło byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzowało wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnowało pamięć o poległych i zmarłych. – Jesteśmy z was dumni, Polska jest z was bardzo dumna. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu; światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego poświęcenia. (…) To wy w imieniu tego wolnego świata to zadanie wypełniacie. Wasz profesjonalizm w połączeniu z celami misji, których się w imieniu Polski podejmujecie, wystawia jak najlepsze świadectwo przede wszystkim wam, ale również naszej ojczyźnie – powiedziała premier. – Otwieramy dziś Dom Weterana. To nasze, Polek i Polaków, podziękowanie za waszą służbę i poświęcenie. Mam nadzieję, że będziecie się tu czuli jak w domu, bo jest to dom. Dom zbudowany nie tylko z cegieł, ale zbudowany przede wszystkim z naszej wdzięczności – zaznaczyła Ewa Kopacz.
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ma za zadanie służyć pomocą oraz wsparciem byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzować wiedzę o kontyngentach, a także pielęgnować pamięć o 120 poległych i zmarłych na misjach. Dzień otwarcia nie jest przypadkowy, 21 grudnia to rocznica ataku z 2011 r. w Afganistanie, kiedy zginęło pięciu polskich żołnierzy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w historii polskiego zaangażowania w misje zagraniczne. Od połowy minionego wieku w misjach zagranicznych służyło w sumie ok. 100 tys. Polaków, w zdecydowanej większości żołnierzy. Status weterana, który uprawnia m.in. do dodatków, rent i emerytur oraz ulg w przejazdach, posiada aktualnie ponad 11,5 tys. byłych i obecnych żołnierzy, zaś weterana poszkodowanego – ponad 540. Ponadto status weterana lub weterana poszkodowanego ma również ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW.