Warszawa: o przyszłości Partnerstwa Wschodniego na spotkaniu szefów MSZ państw V4 i PW
W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w środę, 12 kwietnia w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych kilkunastu państw, w tym V4. Wśród tematów poruszono takie kwestie jak przyszłość Partnerstwa Wschodniego i unijnej polityki wschodniej oraz perspektywy rozbudowy infrastruktury transportowej między krajami UE i PW. Rozmowy odbyły się przed szczytem Partnerstwa w listopadzie w Brukseli i właśnie przygotowaniom do tego wydarzenia było również poświęcone środowe spotkanie na stadionie warszawskiej Legii.
We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu Czwórki Wyszehradzkiej szefowie MSZ Polski – Witold Waszczykowski, Czech – Lubomir Zaoralek, Słowacji – Miroslav Lajczak i Węgier – Peter Szijjarto, zgodzili się co do oczekiwań wobec listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego. – Deklaracja brukselska powinna odzwierciedlać zróżnicowane aspiracje krajów partnerskich i zaoferować zainteresowanym partnerom perspektywę europejską, jak również ambitny program dla Partnerstwa Wschodniego w dłuższej perspektywie – podkreślili ministrowie. Zaakcentowali silne poparcie dla PW, będącego w ich ocenie głównym i aktywnym czynnikiem stabilności oraz rozwoju gospodarczego w Europie Wschodniej.
Następnie w obradach plenarnych oprócz szefów dyplomacji V4 oraz Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy) wzięli też udział ministrowie spraw zagranicznych Szwecji, Rumunii, Estonii i Chorwacji, a także komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn. Do Warszawy przybyli również przedstawiciele innych państw zainteresowanych przyszłym kształtem polityki wschodniej UE – Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Słowenii i sprawującej prezydencję w Unii Malty.
Szefowie delegacji spotkali się także z prezydentem Andrzejem Dudą, który zwrócił uwagę na znaczenie zbliżania krajów zaprzyjaźnionych Europy Wschodniej do UE. – Jest to proces, który trwa, stopniowo jest pogłębiany i który – wierzę w to głęboko – zakończy się przyjęciem państw Partnerstwa Wschodniego do wielkiej europejskiej wspólnoty – powiedział.