Waszyngton: polski głos na międzynarodowej konferencji o transatlantyckiej strategii dla wschodniej Europy
Wysocy przedstawiciele państw Unii Europejskiej i krajów partnerskich oraz Stanów Zjednoczonych przybyli do Waszyngtonu, by dyskutować o wspólnej strategii dla Europy Wschodniej oraz perspektywach Partnerstwa Wschodniego. Debata odbywała się w ramach międzynarodowej konferencji „Toward a Transatlantic Strategy for Europe’s East”, zorganizowanej przez Radę Atlantycką i sprawującą prezydencję w Radzie UE Łotwę. Na zaproszenie Joe Bidena w imieniu Polski głos zabrał marszałek Sejmu Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych i jeden z inicjatorów unijnego projektu Partnerstwa Wschodniego.
Marszałek Sikorski wystąpił w czasie panelu poświęconemu ocenie funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, specjalnego unijnego programu dla wschodu Europy, i dyskusji o perspektywach jego dalszej realizacji. Debata w Waszyngtonie poprzedza zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w maju br. w Rydze.
– Jeśli zaakceptujemy zasady Rosji, to będziemy żyli w świecie bez zasad, a to jest bardzo niebezpieczne – zauważył marszałek Sejmu Radosław Sikorski na waszyngtońskiej konferencji w Radzie Atlantyckiej. – Świat bez zasad, który od ponad roku próbuje narzucić Rosja, jest najbardziej niebezpieczny dla państw słabszych, bo duże same mogą o siebie zadbać. Stąd tak duże obawy w mojej części świata – podkreślił.
Marszałek Sikorski apelował również o większe przywództwo Stanów Zjednoczonych w Europie oraz zaangażowanie USA w rozwiązywanie konfliktu na Ukrainie. – Stawką jest wiarygodność USA wobec takich państw, jak Iran, Syria czy Korea Północna. Jeśli USA nie zagwarantuje przywództwa w Europie, to będzie mieć to konsekwencje wszędzie, także w Azji – ostrzegał.
Na konferencji prasowej Radosław Sikorski dodatkowo podkreślił, że Stany Zjednoczone są najpotężniejszym sojusznikiem Unii Europejskiej i krajem, który potrafi podejmować decyzje szybko i zdecydowanie. – UE działa natomiast na zasadzie konsensusu, dlatego aby osiągnąć coś ważnego na szczeblu strategicznym, potrzebne jest przywództwo amerykańskie.
Marszałek Sikorski zaznaczył również, iż odnosi wrażenie, że w świetle wydarzeń na Ukrainie USA przygotowują się do przemyślenia swojej polityki wobec naszego regionu i rozważają swoje opcje na nowo.
Radosław Sikorski przyleciał do Waszyngtonu w czwartek (29 stycznia br.). Pierwszego dnia wizyty spotkał się w Białym Domu z wiceprezydentem USA Joe Bidenem oraz na Kapitolu z przedstawicielami Kongresu.
Projekt Partnerstwa Wschodniego skierowanego do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy został opracowany w 2008 r. przez Polskę i Szwecję. W 2009 r. Rada Europejska jednogłośnie poparła tę inicjatywę. Tym samym PW stało się częścią Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Głównym celem programu jest zbliżenie państw partnerskich do UE w oparciu o europejskie wartości i standardy. W ramach PW prowadzona jest współpraca w takich dziedzinach jak: prawa człowieka, gospodarka rynkowa, zrównoważony rozwój, dobre zarządzanie, bezpieczeństwo energetyczne i wiele innych. Partnerstwo Wschodnie prowadzi również do rozwoju i umacniania kontaktów międzyludzkich, pogłębiania współpracy naukowej oraz kulturalnej.