Wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym

03
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw ma odciążyć uczelnie publiczne i niepubliczne od obowiązków biurokratycznych oraz informacyjnych dotyczących składania oświadczeń i stosowania skomplikowanych procedur odnoszących się do działalności uczelni. Nowe rozwiązania mają także zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie uczelni i podniesienie jakości kształcenia doktorantów.

Nowelizacja upraszcza także m.in. rozwiązania dotyczące Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK) dla szkolnictwa wyższego, przy równoczesnym zapewnieniu ich spójności z ustawą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Ustawa modyfikuje też kryteria stosowane przez Polską Komisję Akredytacyjną w procesie oceny jakości kształcenia i oceny działalności podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni. Zgodnie z nowelizacją  liczba uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich nie będzie mogła być mniejsza niż liczba uczestników niestacjonarnych studiów doktoranckich w jednostce prowadzącej te studia. Rozwiązanie to ma podnieść jakość studiów doktoranckich. Z kolei liczba uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich, którym przyznano stypendium doktoranckie, ma wynosić co najmniej 50 %  całkowitej liczby uczestników tych studiów w danej jednostce. Ułatwiona będzie też procedura uzyskania stypendium socjalnego przez studenta, który bezpośrednio przed uzyskaniem pełnoletniości pozostawał w pieczy zastępczej i nie utrzymywał kontaktów z rodzicami. Nowelizacja wprowadza też możliwość przyznawania stypendium rektora studentom pierwszego roku – laureatom lub finalistom olimpiad o zasięgu ogólnopolskim, nawet jeśli nie były one związane z kierunkiem studiów przez nich wybranym.

Sejm uchwalił ustawę 23 czerwca 2016 r. 5 sierpnia 2016 r. ustawę podpisał prezydent.

Ustawa wchodzi w życie 1 października 2016 r. z pewnymi wyjątkami. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązywać zaczną m.in. przepisy zobowiązujące rektorów uczelni publicznych do przedstawia, do 30 czerwca roku następującego po roku sprawozdawczym, ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego.