Według Dudy wizyta prezydenta Senegalu stanie się impulsem do rozwoju relacji w dziedzinie gospodarki
Współpraca w dziedzinie nauki, przemysłu stoczniowego, rybołówstwa i inwestycji to główne tematy rozmów Andrzeja Dudy i Macky’ego Salla.
W obecności prezydentów zostały podpisane memoranda dotyczące konsultacji politycznych, współpracy ministerstw finansów, w dziedzinie rolnictwa, sportu oraz turystyki. Kolejnym dokumentem było porozumienie zawarte między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz APIX-SA.
Polski prezydent poinformował, że z gościem z Senegalu rozmawiał o współpracy w dziedzinie nauki, przemysłu stoczniowego, rybołówstwa i inwestycji, które prezydent Sall planuje zrealizować. W tym kontekście wymienił budowę linii kolejowych, infrastruktury drogowej i wydobycia surowców – nie tylko fosforytów – ale również gazu ziemnego. – Chcemy prowadzić naszą politykę przede wszystkim w dziedzinie gospodarki na takiej zasadzie, aby zyskiwały na tym obie strony – podkreślił Duda. – Rozmawialiśmy o liniach kolejowych, o autostradach, o rurociągach. O współpracach w ramach przemysłu rolnego, rolno-spożywczego. To maszyny rolnicze, to współpraca w dziedzinie nawozów sztucznych, która już jest rozpoczęta, bo Grupa Azoty jest obecna w Senegalu, rozpoczęła inwestycje, które – jestem przekonany – będą powiększane, będą rozbudowywane – mówił prezydent RP.
Duda wspomniał także o współpracy w sektorze gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego, która na zostać rozpoczęta pomiędzy portami w Gdańsku i Dakarze. – To współpraca, którą – mam nadzieję – rozpocznie w Senegalu Akademia Morska w Gdyni w dziedzinie edukacji. To stypendia dla studentów z Senegalu realizowane w Polsce, gdzie kształceni są inżynierowie – powiedział polski prezydent.
Duda podkreślił, że w rządowym programie GoAfrica Senegal jest jednym z czterech głównych partnerów w Afryce, zaś głównym – w Afryce Zachodniej.