Według ministra zdrowia oczekiwania młodych lekarzy dotyczące zarobków są wygórowane

03
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Odnosząc się do postulatów lekarzy rezydentów, Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej powiedział, że ich oczekiwania dotyczące wynagrodzenia na poziomie dwóch średnich krajowych, są nierealne.

W poniedziałek lekarze rezydenci rozpoczęli protest dotyczący m.in. niedostatecznych nakładów na ochronę zdrowia oraz niskich pensji wszystkich medyków. Ponadto chcą zwrócić uwagę na niedobór pracowników medycznych i ich przepracowanie. Elementem protestu jest strajk głodowy oraz akcja oddawania krwi. Strajk, zorganizowany pod hasłem: „Niech poleje się krew”, zaplanowano między 2 a 6 października.

 – Jedyna rzecz, jaka nas różni, to oczekiwania młodych lekarzy, jeśli chodzi o wynagrodzenia. I trzeba sobie powiedzieć jasno i wyraźnie: oczekiwania na poziomie dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy są po prostu nierealne. Nierealne zarówno w samej służbie zdrowia, jak i w systemie państwa, które jest, no, nie najzamożniejszym krajem na świecie – stwierdził szef resortu zdrowia.

Radziwiłł podkreślił także, że w ostatnich 20 miesiącach przedstawiciele MZ spotykali się z rezydentami co najmniej 18 razy, a w pięciu takich rozmowach uczestniczył minister – ostatnio w miniony czwartek, kiedy został zaprezentowany projekt zmian wynagrodzeń młodych lekarzy. – Rozmowa była bardzo merytoryczna i w większości przypadków wymienialiśmy nie tylko poglądy na temat rozwiązań, które są potrzebne, ale także w zasadzie zgadzaliśmy się co do tego, w jakim kierunku to powinno pójść. A jeśli były jakieś wątpliwości, to miały one charakter szczegółów i zdecydowanie były to różnice, które można pokonać, wyjaśnić – referował minister.

Radziwiłł przekonywał, że resort konsekwentnie wspiera młodych lekarzy i przypomniał, że jedną z pierwszych jego decyzji jako ministra zdrowia było przywrócenie stażu podyplomowego. – Oczekiwane przez środowisko młodych lekarzy od wielu lat. (…) Jeśli chodzi o wydatki na młodych lekarzy, to w 2015 r. było to 812 mln zł, a w 2018 r. będzie to 1 mld 179 mln zł. Na samych rezydentów wydamy ponad 950 mln zł – zaznaczył.