Według Nowoczesnej KRS nie może być zależny od polityków

27
Wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Kamila Gasiuk-Pihowicz odnosząc się do propozycji prezydenta dotyczącej wyboru członków KRS podkreśliła, że środowisko sędziowskie musi mieć swoją reprezentację w Radzie. Ponadto zwróciła uwagę, że projekty Andrzeja Dudy w wielu elementach są niezgodne z konstytucją.

Prezydent zaprezentował projekt ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W tym drugim przypadku chciał uzyskać zgodę na zmianę konstytucji, jednak po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych, którzy na taką zmianę się nie zgodzili zaproponował inne rozwiązanie dotyczące wyboru sędziów do KRS.

– Projekty, które zaproponował prezydent, w wielu aspektach są niezgodne z polską konstytucją – stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

Posłowie ugrupowania Ryszarda Petru zapowiedzieli, że nie poprą propozycji prezydenta. Kamila Gasiuk-Pihowicz tłumaczyła, że zmiany przygotowane przez Andrzeja Dudę są w wielu aspektach niezgodne z konstytucją. – Nie uszanowano zasady, że członków KRS wybiera środowisko sędziowskie. Sędziowie muszą mieć swoją reprezentację w KRS, bo tylko to będzie gwarancją niezależności KRS-u od polityków. Jeżeli chcemy mieć ciało, które będzie zabezpieczało wymiar sprawiedliwości od wpływu polityków, to nie może być ono wybrane przez polityków, bo nie będzie chroniło przed ich wpływem – tłumaczyła posłanka.