Według Sawickiego protesty rolników mają charakter polityczny

12
luty
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister rolnictwa uważa, że przyjazd do stolicy to zwykły związkowy protest, mający charakter polityczny. Ponadto podkreślił, że część organizacji rolniczych prowadziła rozmowy w resorcie, które zakończyły się powołaniem zespołów roboczych mających zająć się konkretnymi problemami.

Protestujący wczoraj w Warszawie rolnicy domagali się odszkodowań za szkody spowodowane przez dziki oraz rekompensat za straty poniesione w wyniku rosyjskiego embarga. Po 20 minutach rozmów w ministerstwie szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski wyszedł ze spotkania i zapowiedział zaostrzenie protestów.

Marek Sawicki w TVP Info poinformował, że rozmowy z rolnikami trwają. – Chcę zdementować informacje, że rozmowy zostały przerwane. Z rozmów wyszły dwie organizacje, a tak naprawdę jedna grupa z 12 organizacji uczestniczących w spotkaniu. Jeśli chodzi o kwestie związane z odszkodowaniem za straty wywołane przez zwierzynę łowną, to wielokrotnie o tym mówiłem, że tam gdzie były ograniczenia z tytuły afrykańskiego pomoru świń, wypłaciliśmy rolnikom odszkodowania z ministerstwa rolnictwa. Natomiast pozostałe szkody powinny wypłacać koła łowieckie i od tego jest inny resort. Kierowanie tego do mnie jest niezasadne. A co do trzody chlewnej, oczekiwanie od ministra rolnictwa, że będzie kształtował ceny jest też niezasadne – powiedział minister. Według Sawickiego demonstracje maja charakter polityczny. – Mam takie wrażenie, że dzisiaj nie chodzi o rolników i ich interesy, tylko o zwykły związkowy protest, mający być może także charakter polityczny. Ci, którzy chcieli rozmawiać, rozmawiali – dodał.

Zdaniem Sawickiego organizatorzy protestów okłamują rolników. – Buntowanie rolników i mówienie, że pieniądze są w ministerstwie rolnictwa, jest ich zwyczajnym okłamywaniem – stwierdził szef resortu rolnictwa. Dodał przy tym, że dopłaty w Polsce i Francji są na podobnym poziomie. Minister poinformował także, że wymiernym efektem rozmów z 19 organizacjami rolniczymi było powołanie 6 zespołów roboczych, które już w czwartek rozpoczną prace. – To m.in. zespoły w sprawie przekroczenia kwot mlecznych, związane z kwestią opłacalności sprzedaży trzody chlewnej, produkcji w rolnictwie czy przeciwdziałania przewag przetwórstwa i handlu nad niezorganizowanymi rolnikami oraz ds. grup producenckich. 21 lutego mają już być pierwsze wyniki prac tych zespołów – relacjonował Sawicki. Ponadto przypomniał, że 7 z 12 postulatów rolniczych zostało zrealizowanych, zaś kolejne 3 są w trakcie realizacji.