Według Tuska integrowanie Europy jest w interesie Polaków

20
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef Rady Europejskiej powiedział w Brukseli, że zadaniem rządzących w Polsce jest jak najbardziej integrować i scalać politycznie Europę, a nie sprzyjać podziałom.

Tusk pytany o to, czy opublikowany przez niego „Program Przywódców”, który ma usprawnić pracę unijnych liderów, ma przeciwdziałać budowie Europy dwóch prędkości, odpowiedział twierdząco. – Widzę wyraźnie, że Europa ma dziś wielki, pozytywny potencjał – mówił. Jednocześnie zastrzegł, że równie realna jest możliwość rozpadu Unii. Według niego, najbliższe miesiące będą rozstrzygające dla Europy. Szef RE stwierdził, że w Unii – formalnie jeszcze wszystko jest okay, ale w powietrzu wisi narastająca niechęć pomiędzy różnymi grupami polityków. (…) Moim zadaniem jest, aby Polska na tym nie straciła – powiedział.

 – Głęboko w to wierzę (…), że w interesie Polski i Polaków jest Europę jak najbardziej integrować i scalać politycznie, a nie sprzyjać podziałom i (…) negatywnym emocjom. (…) Ja zrobię co w mojej mocy tutaj, ale to jest przede wszystkim zadanie dla rządzących w Polsce – stwierdził. Dodał, że nie rozumie postępowania niektórych państw unijnych, w których interesie jest dbanie o zjednoczoną Europę o jednej prędkości. – Mam tu na myśli przede wszystkim moją ojczyznę – wyjaśnił. Zaznaczył, że bardzo by chciał, żeby wróciło – proeuropejskie nastawienie, które odbierze argumenty tym na Zachodzie, którzy myślą sobie: okay, nie chcecie być w UE, to będziemy próbowali tworzyć (…) nowe grupy.

W „Programie Przywódców” na najbliższe kilkanaście miesięcy Tusk podkreśla, że dbanie o jedność Unii nie może stawać się usprawiedliwieniem dla gospodarczej stagnacji, a jednocześnie ambicje poszczególnych rządów nie mogą prowadzić do podziałów we Wspólnocie. Według niego, instytucje unijne powinny skupić się przede wszystkim na praktycznych rozwiązaniach rzeczywistych problemów obywateli UE, aby przywrócić im poczucie stabilności, bezpieczeństwa i przewidywalności.