Wicemarszałek Sejmu na obchodach 85. rocznicy Wielkiego Głodu

06
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie był głównym punktem oficjalnej wizyty Ryszarda Terleckiego w Kijowie. Wicemarszałek Sejmu uczestniczył w międzynarodowym forum z okazji 85. rocznicy kulminacji tej ogromnej tragedii, która dotknęła miliony mieszkańców sowieckiej Ukrainy. W przededniu obchodów Ryszard Terlecki odbył szereg rozmów z ukraińskimi politykami.

Wicemarszałek spotkał się z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syrojid, pełniącą też funkcję współprzewodniczącej Ukraińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni w ukraińskim parlamencie. Ryszard Terlecki rozmawiał także z zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kostiantynem Jelisiejewem. Tematem spotkań były pamięć o ofiarach Wielkiego Głodu i perspektywy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich.

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych to święto państwowe na Ukrainie. Sowieckie władze wywołały klęskę głodu w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. W efekcie bolszewickiej kolektywizacji rolnictwa i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych, w latach 1932-1933 śmierć z głodu poniosło od 4,9 do 9 milionów ludzi. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.