Wiceszef MSZ i szef MIiR rozmawiali w Brukseli o przygotowaniach do szczytu Bałkanów Zachodnich

29
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W ramach przygotowań do przyszłorocznego szczytu Bałkanów Zachodnich wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i ESDZ w Brukseli. Głównym tematem rozmów były plany polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim oraz stan przygotowań do lipcowego szczytu w Poznaniu.

– Kluczowymi kwestiami dla polskiego przewodnictwa są gospodarka, biznes i wzajemne połączenia, a także bezpieczeństwo, społeczeństwo obywatelskie i młodzież. Planowane przez nas priorytety są zbieżne ze strategią Komisji Europejskiej wobec Bałkanów Zachodnich – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

W konsultacjach poświęconych planom polskiego przewodnictwa oraz współpracy w zakresie ich realizacji z Komisją Europejską wziął udział również minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który wspólnie z wiceszefem polskiej dyplomacji Szynkowskim vel Sękiem spotkał się z Johannesem Hahnem, komisarzem ds. europejskiej polityki sąsiedztwa oraz negocjacji w sprawie rozszerzenia. Kwieciński przedstawił przy tej okazji koncepcję Forum Miast i Regionów, które zostanie zorganizowane w przyszłym roku w ramach polskiej prezydencji i zgromadzi ministrów odpowiedzialnych za rozwój regionalny, a także ekspertów z krajów Bałkanów Zachodnich oraz UE.

Ponadto wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się z szefem gabinetu Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini Stefanem Grassim, żeby przedstawić plany szczytu w Poznaniu i przedyskutować sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich.