Wiceszef MSZ na międzynarodowej konferencji o odbudowie Iraku
– Polska aktywnie uczestniczy w działaniach wojskowych na rzecz pokonania Daesh oraz w stabilizacji Iraku – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki w Kuwejcie podczas międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Iraku.
W ramach wydarzenia główny akcent położono na potwierdzenie międzynarodowego zobowiązania do dalszego wspierania Iraku w procesie rekonstrukcji i rozwoju po pokonaniu Daesh oraz zmobilizowanie funduszy na ten cel.
– Popieramy działania zmierzające do stabilizacji kraju, przy jednoczesnym poszanowaniu jedności, suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Iraku – mówił wiceminister Bartosz Cichocki, który przedstawił działania Polski na rzecz stabilizacji i odbudowy Iraku. Poinformował również o zaangażowaniu Polski w obszarze pomocy humanitarnej na terenie tego kraju. – Polska przyłącza się do apeli społeczności międzynarodowej o wzmocnienie zaangażowania w zakresie udzielania pomocy humanitarnej miejscowej ludności. W odpowiedzi na te apele Polska wspiera i będzie wspierała misję międzynarodowych organizacji humanitarnych, a także programy bilateralne – powiedział wiceminister Cichocki.
W latach 2018-2019, za pośrednictwem organizacji pozarządowych, Polska będzie realizowała w Iraku dalsze projekty, których celem jest głównie zapewnienie opieki medycznej w regionach zniszczonych przez Daesh. Wiceszef MSZ przypomniał też o rozpoczętej w styczniu br. dwuletniej kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa, zwracając uwagę na znaczenie Iraku w pracach Rady i fakt powierzenia Polsce przewodnictwa w Komitecie Sankcyjnym ds. Iraku.
„Irak odgrywa ważną rolę w polityce Polski wobec Bliskiego Wschodu. Poza intensywną współpracą wojskową i wsparciem humanitarnym Polska stale rozbudowuje kontakty polityczne. W 2016 r. doszło do ponownego otwarcia polskiej ambasady w Bagdadzie, a szef irackiej dyplomacji przebywał z wizytą w Polsce. W ubiegłym roku miała miejsce wizyta prezydenta Iraku w Polsce” – przypomina MSZ.