Wielkie wydarzenie w Budapeszcie. Odsłonięcie pomnika bohaterów Polski i Węgier. Delegacja pod przewodnictwem Marszałka Sejmu

23
czerwiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Przyjaźń, bohaterstwo i odwaga w dramatycznych czasach Zagłady i śmierci. Henryk Sławik i József Antall, Polak i Węgier w najtrudniejszym czasie próby pokazali, że życie ludzkie jest największą wartością. W czasie II wojny światowej wspólnie uratowali życie kilku tysiącom polskich Żydów. Teraz najwyższe władze państwowe Polski i Węgier oddadzą hołd obu bohaterom.

Do wydarzenia dojdzie 26 czerwca w Budapeszcie. Odsłonięcie pomnika-ławeczki odbędzie się w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövéra, delegacji polskiego Parlamentu i innych wysokich rangą urzędników państwowych Polski i Węgier. Warto przypomnieć, że 8 listopada 2016 r. w Warszawie, miały miejsce uroczystości odsłonięcia podobnego pomnika upamiętniającego tych bohaterów (pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej), w których także wziął udział Marszałek Sejmu.

Henryk Sławik (1894 – 1944) był działaczem politycznym i społecznym, uczestnikiem Powstań Śląskich oraz wieloletnim redaktorem naczelnym „Gazety Robotniczej”. We wrześniu 1939 r. trafił na Węgry. Został prezesem Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami. Dzięki współpracy z Józsefem Antallem seniorem (1896 – 1974), pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. Uchodźców Wojennych, uratowano około 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej. Sławik został aresztowany przez gestapo w 1944 roku. Torturowany podczas śledztwa nie wydał swojego węgierskiego towarzysza, co uratowało Antallowi życie. Polak zginął w obozie zakłady Mauthausen-Gusen. József Antall senior był nazywany przez polskich uchodźców „Ojczulkiem Polaków”. Szczególną troskę wykazał w stosunku do polskiej młodzieży tworząc dla nich szkoły. Wraz z Sławikiem założył „Sierociniec Dzieci Polskich Oficerów”, w którym ukrywano żydowskie dzieci.

Program:

10:45  Przybycie na miejsce uroczystości (XI. kerület , Goldmann György tér)

11.00  Uroczystość odsłonięcia ławeczki, odegranie Hymnów Narodowych

11:12  Powitanie gości

11:15  Wystąpienie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövéra

11:21  Wystąpienie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

11:27  Wystąpienie nadburmistrza Budapesztu Tarlósa Istvána

11:33  Deklamacja poezji TrojanaTünde w językach polskim i węgierskim

11:40  Wystąpienie prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz

11:46  Wystąpienie b. ambasadora RP na Węgrzech, inicjatora pomnika-ławeczki Pana Grzegorza Łubczyka

11:55  Ceremonia poświęcenia pomnika-ławeczki przez ks. Csaba Asztrik Kercza OFM

11:58  Złożenie kwiatów

12:05  Silentio na trąbce. ks. Csaba Asztrik Kercza OFM

12:10  Zakończenie uroczystości delegacji parlamentarnych, wyjazd do Zgromadzenia Narodowego Węgier

14.00  Zakończenie wizyty.