Wilno: marszałek Sejmu rozmawiała z przewodniczącą Seimasu
W ostatnim dniu odbywającego się w Wilnie szczytu przewodniczących parlamentów UE marszałek Sejmu rozmawiała z przewodniczącą litewskiego Seimasu Loretą Graužinienė. Spotkanie zdominowały kwestie sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.
– Rozmowa dotyczyła spraw, które są najistotniejsze dla nas, przedstawicieli polskiego parlamentu, jak również mniejszości polskiej na Litwie – powiedziała po spotkaniu marszałek Sejmu Ewa Kopacz – Prosiłam o bardzo konkretne propozycje rozwiązań dotyczących sytuacji Polaków na Litwie. Apelowałam też o respektowanie przez stronę litewską konwencji Rady Europy w sprawie mniejszości narodowych, którą Litwa podpisała – dodała. Marszałek Kopacz zadeklarowała pomoc w przygotowywaniu ustawy o mniejszościach narodowych. – Zaproponowałam przedstawienie rozwiązań zawartych w obowiązującej w Polsce ustawie o mniejszościach narodowych, która mogłaby stać się pewną inspiracją dla strony litewskiej – powiedziała Ewa Kopacz. – Polska ustawa dotyczy przecież tych samych spraw i pozwala wypełnić konwencję Rady Europy – dodała.
Marszałek Sejmu poruszyła również sprawę ukarania Lucyny Kotłowskiej i Bolesława Daszkiewicza – obywateli Litwy pochodzenia polskiego i zaapelowała do litewskich władz o rewizję przepisów, na podstawie których zostały nałożone kary. Zwróciła się też o zaprzestanie dyskryminowania obywateli litewskich, ze względu na ich pochodzenie.
W poniedziałek (7 kwietnia br.) w rejonie wileńskim dyrektor administracji samorządu rejonu wileńskiego Lucyna Kotłowska została ukarana grzywną w wysokości 6 tys. litów za obecność dwujęzycznych tablic z nazwami ulic – litewskich i polskich. Podobna sytuacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Za dwujęzyczne napisy w rejonie solecznickim karę grzywny otrzymał dyrektor administracji tego rejonu Bolesław Daszkiewicz.
W drugim dniu wizyty marszałek Sejmu Ewy Kopacz w Wilnie premier Litwy Algirdas Butkeviczius przedstawił kalendarz prac nad inną istotną dla polskiej mniejszości ustawą. Chodzi o złożony w Seimasie przez rządząca na Litwie Partię Socjaldemokratyczną projekt ustawy o pisowni polskich nazwisk. Zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami premiera Litwy, ustawa zostanie przyjęta najpóźniej do końca maja br.
W czasie spotkania przewodnicząca litewskiego Seimasu Loreta Graužinienė i marszałek Sejmu Ewa Kopacz zadeklarowały gotowość do budowania dobrej współpracy między obu krajami.